• Dzień "Trzymaj formę"

• Tradycyjny Pierwszy Dzień Wiosny 21.03.2019 r. upłynął w Szkole Podstawowej w Turzynie pod hasłem „Trzymaj formę”.

O poranku uczniowie spotkali się z wychowawcami, by przedstawić swoje prace dotyczące wybranego warzywa.  Przedstawili plakaty, recepty na zdrowie oraz zdrową potrawę z wybranej jarzyny. Prezentacja wszystkich prac została przeprowadzona na sali gimnastycznej. Zgromadzeni mogli podziwiać:

• owocowe szaszłyki przygotowane przez klasy 0-III;
                • wariacje na temat pomidora łącznie z potrawą: pomidory nadziewane kaszą kuskus – klasa IV;
                • brokuł wraz z sałatką brokułową z czarnymi oliwkami przedstawiła pierwsza grupa uczniów z klasy V;
                • bohaterem wśród warzyw drugiej grupy klasy V został szpinak i koktajl owocowo-szpinakowy;
                • seler pysznił się również w pasztecie, wykonanym przez uczniów klasy VI;
                •  kukurydza dominowała w nachosach z tortilli kukurydzianej zaprezentowanych przez klasę VII;
                • a na koniec wesoła marchewka cieszyła wszystkich w mufinkach z marchewki pokazanych przez uczniów klasy VIII.

Rodzice wspomagali dzieci przygotowując wymienione potrawy, które po obejrzeniu i licznych zachwytach nareszcie można było skosztować. Wielką popularnością cieszyły się s mufinki, nachosy, ale wielbicieli znalazły pomidory i pasztet, nie ulegając sałatce brokułowej oraz koktajlowi owocowo-szpinakowemu. Z rozrzewnieniem można już tylko wspominać owocowe szaszłyki...

W zdrowym ciele – zdrowy duch! Po zdrowym i pożywnym posiłku sale zostały opanowane przez uczniów bawiących się w gry planszowe, kalambury oraz grające w piłkę metodą „pająka”.

Przed południem uczniowie pożegnali zimę i przywitali wiosnę, budzącą się przyrodę do życia przez utopienie marzanny, symbolu zimy.

Ponieważ hasło dnia „Trzymaj formę” nie było teoretyczne ale jak najbardziej praktyczne, to mimo tylu wydarzeń uczniowie następnie wzięli udział w zawodach sportowych – biegach – w trzech kategoriach wiekowych: 0-III kl., IV-VI kl., VII-VIII kl. Korzystając z pogody, słonecznej i ciepłej resztę dnia spędzili zaś pod opieką nauczycieli,  na boisku grając w piłkę nożną.

Dzień „Trzymaj formę!” obfitował w zdobycie wiadomości o zdrowym jedzeniu, nawykach żywieniowych, sposobach zdrowego spędzania czasu, które niewątpliwie przydadzą się w przyszłości.

Składamy gorące podziękowania rodzicom, nie szczędzącym czasu na przygotowanie tak smacznych, pożywnych i zdrowych potraw, będących ważnym elementem wspólnego nabywania umiejętności jak żyć zdrowo, by mieć dobrą formę.

Małgorzata Maciejewska