• Dokumenty szkolne - Program profilaktyczno-wychowawczy

        • SZKOLNY PROGRAM

          WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNY

           

          dla

           

          Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turzynie


           

          „W wychowaniu chodzi właśnie o to, ażeby człowiek stawał się coraz bardziej człowiekiem”

                                                                                                    Kornel Makuszyński


          SPIS TREŚCI:

          Podstawa prawna

          I. Wprowadzenie.

          II. Szkoła, jako miejsce kształcenia, wychowywania i opieki.

          III. Wartości.

          IV. Model absolwenta.

          V. Główne cele wychowawczo – profilaktyczne.

          VI.  Cele szczegółowe

          VII.   Sposób organizowania zajęć pedagogicznych i wychowawczo - opiekuńczych dla  uczniów klas I-III.

          VIII. Sposób organizowania zajęć pedagogicznych i wychowawczo - opiekuńczych dla uczniów klas IV-VII.

          IX. Zadania wychowawcy klasy.

          X. Współpraca z rodzicami.

           XI.  Ewaluacja.

          Podstawa prawna

          1. Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. – Prawo  Oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59) ogłoszona 11 stycznia 2017 r.

          2. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 i nr 170, poz. 1218).

          3. Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego, (Dz. U. nr 111 poz. 535, z późn. zm.).

          4. Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ( Dz. U. z 2002r. nr 147, poz. 1231, z późn. zm.)

          5. Ustawa z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (dz. U. z 2002r. nr 11, poz. 109, z późn. zm.).

          6. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. nr 179, poz. 1485, z późn. zm.).

          7. Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r. nr 10, poz. 55, z późn. zm.).

          8. Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 180, poz. 1493).

          9. Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. nr 6, poz. 69).

          10. Rozporządzenie MENiS z dnia 30 kwietnia 2013r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach , szkołach i placówkach.

          11. Rozporządzenie MEN z dnia 12 sierpnia 1999r. w sprawie sposobu nauczania szkolnego oraz zakresu treści dotyczących wiedzy o życiu seksualnym człowieka, o zasadach świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa, o wartości rodziny, życia w fazie prenatalnej oraz metodach i środkach świadomej prokreacji zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego (Dz. U. nr 67, poz. 756, z późn. zm.)

          12. Rozporządzenie MEN z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie zakresu i organizacji opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą.

          13. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 3 października 2011 poz. 1245).

          14. Konwencja Praw Dziecka.

          15. Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz innych ustaw.

           16. Rozporządzenie MEN z dnia 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii.

          17. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej (Dz. U. z 2017r. poz. 356).

          18. Statut szkoły.

          Szkolny program wychowawczo- profilaktyczny obejmuje wytyczne polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018:

          1.Kształtowanie postaw. Wychowanie do wartości.

          2.     Rozwijanie kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

          3.     Rozwijanie kompetencji informatycznych.

          4.     Wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

          5.      Podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.

          6.      Bezpieczeństwo w Internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych.

          7.      Wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek.

          8.      Wzmacnianie wychowawczej roli szkoły.

          9.      Podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.


          I. WPROWADZENIE:

          Rodzice są pierwszymi wychowawcami swoich dzieci, nauczyciele wspomagają ich wszechstronny i harmonijny rozwój, a uczeń akceptuje siebie i jest otwarty na potrzeby drugiego człowieka.

          WYCHOWANIE

          Proces wspomagania dziecka w rozwoju, ukierunkowany na osiągnięcie pełni dojrzałości: fizycznej, psychicznej, społecznej i duchowej.

          PROFILAKTYKA

          Proces wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczenie i likwidowanie czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie.

          Profilaktyka w szkole jest realizowana w oparciu o Szkolny Program Wychowawczo – Profilaktyczny, dostosowany do potrzeb rozwojowych uczniów i lokalnego środowiska. Program ten jest programem różnorodnych działań, które nie są zredukowane tylko do zajęć edukacyjnych, jest  programem działań opartych na modelu proponowanym przez współczesną profilaktykę, jej koncepcje czynników ryzyka i czynników chroniących.

          Program przeznaczony jest do realizacji przez wychowawców klas podczas godzin z wychowawcą we współpracy z nauczycielami wszystkich przedmiotów i pozostałymi pracownikami szkoły, w zależności od stanu zasobów, potrzeb klasy oraz przy współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym.

          Profilaktyka wspomaga proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka.

          Przy opracowaniu Programu Wychowawczo – Profilaktycznego szkoły uwzględniono:

          - obowiązujące akty prawne,

          - dotychczasowe doświadczenia szkoły,

          - zebranie od rodziców, uczniów i nauczycieli propozycji dotyczących głównych problemów wychowawczych i profilaktycznych w szkole i środowisku – ankiety, rozmowy,

          - przeprowadzenie badania na temat sytuacji wychowawczej, zagrożeń uzależnieniami w szkole i środowisku - ankiety,

          - przeprowadzone zmiany w szkole, środowisku i kraju, mogące mieć wpływ na proces wychowania

          - diagnozą potrzeb naszych uczniów, ich umiejętności i trudności.

          Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Turzynie jest jednostką budżetową Gminy Brańszczyk. Organem prowadzącym szkołę jest Gmina Brańszczyk, natomiast organem sprawującym nadzór Mazowiecki Kurator Oświaty. Szkoła posiada Statut, który reguluje jej pracę w zakresie celów i zadań szkoły, organów szkoły i ich kompetencji, organizacji pracy szkoły i biblioteki, zadań nauczycieli, wychowawców i innych pracowników, systemu kar i nagród, praw i obowiązków ucznia oraz współpracy z rodzicami. Szkoła położona jest na terenie wsi Turzyn, gm. Brańszczyk. Placówka jest jedynym ośrodkiem nauki, wychowania i kultury w miejscowości. Społeczność szkolna nie tylko bierze czynny udział w życiu środowiska lokalnego, ale też je kształtuje.

          Budynek szkoły liczy 70 lat. W latach 2005-2006 przeszedł gruntowny remont. Obecnie budynek zaspokaja wszystkie potrzeby uczniów, tj. sale lekcyjne wyposażone są w ławki i krzesła posiadające atesty i dostosowane do wzrostu uczniów, dwie sale lekcyjne wyposażone są w projektory i planuje się zakup tablic interaktywnych, szkoła posiada pracownię komputerową z dostępem do Internetu. W placówce nie ma wystarczającej liczby pomocy do fizyki, chemii, geografii. Stan higieny szkoły i klas jest bardzo dobry.

          Uczniowie mają możliwość korzystania ze stypendium ze środków Gminy Brańszczyk na zakup artykułów szkolnych. Placówka umożliwia dzieciom dożywianie we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Szkolna biblioteka koordynuje obrót podręcznikami. Placówka współpracuje z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, policją, strażą pożarną, gminnym domem kultury bądź bibliotekami. W szkole funkcjonuje świetlica w wymiarze 2 godzin tygodniowo oraz prowadzone są zajęcia wyrównawcze, jak i zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

          W placówce pracuje 17 nauczycieli w tym 10 dyplomowanych, 3 mianowanych i 3 kontraktowych i 1 stażysta. Wszyscy nauczyciele są w pełni wykwalifikowani do prowadzenia przypisanych im zajęć i regularnie uczestniczą w formach doskonalenia zawodowego.

          Szkoła w Turzynie obecnie liczy 40 uczniów, którzy uczą się w 4 oddziałach. Liczebność dzieci w poszczególnych klasach waha się od 1 do 9 uczniów. W grupach środowiskowych panuje dobry klimat. Dzieci chętnie ze sobą przebywają w szkole, często też spotykają się poza nią, nie popadają w konflikty. Liczebność dzieci w placówce pozwala na stworzenie w szkole rodzinnej atmosfery, a także dokładne poznanie uczniów i obserwację ich zachowań oraz wyników nauki. Dla blisko 90% uczniów szkoła jest jedynym forum aktywności społecznej, a 50% uczniów uczestniczy wyłącznie w zajęciach bądź wyjazdach rozwijających organizowanych przez szkołę.

          Celem działalności Szkoły jest doprowadzenie do tego, aby uczniowie poprzez wiedzę, umiejętności i postawy społeczne zdobyte w procesie dydaktyczno- wychowawczym byli przygotowani do życia w warunkach współczesnego świata.

          Uważamy, że najlepsze efekty osiągniemy poprzez integrację środowiska Nauczycieli- Uczniów- Rodziców. Współpraca pozwoli nam na kompleksowe działania i wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

          Misja szkoły

           "Dziecko chce być dobre. Jeśli nie umie- naucz. Jeśli nie wie- wytłumacz. Jeśli nie może- pomóż"                                                                                                                                                                                                         Janusz Korczak

          1. Dążymy do wychowania ucznia mającego świadomość, że jest człowiekiem społeczności szkolnej.

          2. Uczymy kochać, szanować i żyć kulturą i tradycją narodu polskiego, jednocześnie wychowujemy w poszanowaniu kultur i wartości innych narodów.

          3 . Wychowujemy ucznia świadomego i odpowiedzialnego, posiadającego wiedzę i umiejętności konieczne do przyszłego funkcjonowania we współczesnym  świecie.

          4.      Zwracamy szczególną uwagę na rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy naszych uczniów.

          5.      Propagujemy wśród uczniów zdrowy styl życia.

          6.      Dbamy o bezpieczeństwo uczniów.

          Wizja szkoły

          Nasza szkoła jest przyjazną placówką, przygotowującą uczniów do kontynuowania nauki na kolejnym etapie edukacyjnym. Program wychowawczo-profilaktyczny szkoły ukierunkowany jest na ucznia, jego potrzeby, umożliwiając mu wszechstronny rozwój. Uczniowie naszej szkoły wyrosną na ludzi mających poczucie własnej wartości i odpowiedzialności ze własne zachowanie.

          Wykorzystujemy zdobycze techniki informacyjnej i informatycznej, stosujemy nowoczesne metody nauczania i wychowania aby uczeń mógł rozwijać swoje zainteresowania, umiejętności, zdolności i pasje. W pracy z uczniem kadra pedagogiczna podejmuje twórcze działania, które pozwolą realizować misję szkoły. Nasi uczniowie będą świadomi nierozerwalnego współistnienia ze środowiskiem przyrodniczym, świadomi własnego pochodzenia, dumni z bycia Polakami, Europejczykami i członkami swojej "małej ojczyzny". Będą szanować kulturę i tradycję. Szczególnie zadbamy o ich rozwój fizyczny, psychiczny i duchowy, aby w przyszłości propagowali zdrowy styl życia i potrafili dokonać słusznego wyboru.

          II. SZKOŁA JAKO MIEJSCE KSZTAŁCENIA, WYCHOWYWANIA I OPIEKI:

           

          Szkoła przygotowuje ucznia do życia we współczesnym świecie poprzez przekazywanie wiadomości, rozwijanie umiejętności i zainteresowań, doskonalenie osobowości i wdrażanie do zachowań zgodnych z normami etyki.

           

          W działaniach wychowawczych szkoła dąży do kształtowania ucznia, który:

           

          1.         Współtworzy i respektuje powszechnie przyjęte normy zachowania; posiada umiejętności pozwalające mu nawiązać prawidłowe kontakty z innymi ludźmi.

          2.         Dąży do rozwijania własnych zainteresowań i uzdolnień.

          3.         Zna swoje prawa i obowiązki oraz potrafi poradzić sobie w sytuacjach trudnych.

          4.         Postępuje zgodnie z zasadami etyki.

          5.         Potrafi odpowiedzialnie korzystać z mediów społecznych.

          6.         Zapoznaje się z możliwymi ścieżkami rozwoju zawodowego.

           

          Uczeń prezentujący postawę i umiejętności zgodnie z określonymi wyżej zasadami oraz rozumiejący znaczenie podstawowych pojęć z zakresu życia społecznego jawi się po siedmioletnim etapie edukacyjnym jako odpowiedzialny, współdziałający w zespole, tolerancyjny i empatyczny absolwent szkoły podstawowej.

           

               Zadania Szkolnego Programu Wychowawczo- Profilaktycznego

           1. Założenia ogólne

          Zgodnie ze wskazaniami działalność wychowawczo- profilaktyczna w naszej szkole polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

                      a. fizycznej - ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania zachowań prozdrowotnych;

                      b. psychicznej - ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej, ukształtowanie postaw sprzyjających wzmacnianiu zdrowia własnego i innych ludzi, kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi zdrowia, osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności;

                      c. społecznej - ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym, opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz ćwiczeniu umiejętności wypełniania ról społecznych;

                      d. aksjologicznej - ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia. Nasza placówka prowadzi systematyczną działalność wychowawczą, edukacyjną, informacyjną i profilaktyczną wśród uczniów, rodziców, nauczycieli i innych pracowników szkoły. Działalność ta odbywać się będzie w formie pogadanek, zajęć warsztatowych, treningów umiejętności, debat, szkoleń, spektakli teatralnych, festynów, a także w innych postaciach uwzględniających wykorzystywanie aktywnych metod pracy.

          2. Zadania

          - budowanie postawy prozdrowotnej i zdrowego stylu życia;

          - kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie należy do jednych z najważniejszych wartości w życiu;

          - wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną;

          - rozwijanie i wspieranie działalności wolontarystycznej;

          - kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli

           

          III. Wartości, jakimi się kierujemy.

          Celem działalności Szkoły jest doprowadzenie do tego, aby uczniowie poprzez wiedzę, umiejętności i postawy społeczne zdobyte w procesie dydaktyczno- wychowawczym byli przygotowani do życia w warunkach współczesnego świata.

          Uważamy, że najlepsze efekty osiągniemy poprzez integrację środowiska Nauczycieli- Uczniów- Rodziców. Współpraca pozwoli nam na kompleksowe działania i wpłynie na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa.

          Elementem niezbędnym i kluczowym w budowaniu Programu Wychowawczo-Profilaktycznego szkoły było ustalenie wartości najważniejszych dla naszej społeczności szkolnej.

          Wartości uniwersalne:

          ·         RODZINA

          ·         MIŁOŚĆ

          ·         ZDROWIE

          ·         PRAWDA

          ·         DOBRO

          ·         WYKSZTAŁCENIE

          ·         PATRIOTYZM I POCZUCIE WSPÓLNOTY LOKALNEJ

          ·         CZYSTOŚĆ JĘZYKA POLSKIEGO, KULTURA SŁOWA

          ·         KREATYWNOŚĆ

          ·         RZETELNA PRACA

          ·         WRAŻLIWOŚĆ NA KRZYWDĘ INNYCH

          ·         TOLERANCJA

          Wartości szczególnie istotne dla indywidualnego rozwoju ucznia:

          - Kształtowanie i wzmacnianie pozytywnego i realnego poczucia własnej wartości.

          - Poznanie swoich mocnych stron, dostrzeganie i docenianie własnych sukcesów i kształtowanie pozytywnego myślenia o samym sobie.

          - Inicjatywa i radzenie sobie z przeszkodami – myślenie koncepcyjne i analityczne.

          - Rozwijanie samodzielności, niezależności i odpowiedzialności.

          - Kształtowanie zdolności do samooceny i samokontroli.

          - Rozwijanie wyobraźni, budzenie wrażliwości estetycznej.

          - Gotowość do ciągłego dokształcania się.

          - Rozwijanie troski o własne zdrowie, sprawność fizyczną i dobrą kondycję psychiczną.

          - Poznanie własnego środowiska i odczuwanie radości w obcowaniu z przyrodą.

          - Efektywne zarządzanie własnym czasem.

          Wartości szczególnie istotne dla prawidłowego funkcjonowania w grupie (społeczności szkolnej):

          - Rozwijanie wzajemnego szacunku.

          - Umiejętność pracy w zespole.

          - Kształtowanie osobowości otwartej na potrzeby oraz uczucia drugiego człowieka.

          - Rozumienie i akceptacja uczuć innych ludzi.                                                                                                                                                     

          - Przewidywanie konsekwencji własnego postępowania, podejmowanie odpowiedzialnych decyzji.

          - Przestrzeganie zasad kulturalnego zachowania.

          - Rozwijanie poczucia wspólnoty grupowej i podejmowanie wspólnych decyzji.

          - Dbanie o przyjazną atmosferę w klasie, kultywowanie tradycji, zwyczajów i świąt klasowych, organizowanie imprez okolicznościowych    integrujących uczniów i nauczycieli.

          W pracy odwołujemy się do tradycji szkoły, a naszą dewizą jest życzliwość i otwartość.

          IV. SYLWETKA ABSOLWENTA SZKOŁY

          Uczeń kończący naszą szkołę dobrze funkcjonuje w swoim środowisku, w domu i w szkole. Jest pogodny, ma pozytywny, choć nie bezkrytyczny stosunek do otaczającej go rzeczywistości. Posiada umiejętność efektywnego komunikowania, współpracy oraz kontrolowania własnych emocji. Jest świadomy dziedzictwa kulturowego regionu, kraju, Europy, świata. Dba o swoje zdrowie i sprawność fizyczną. Traktuje zdobywanie wiedzy jako podstawę własnego rozwoju. Działania zawarte w programie wychowawczo – profilaktycznym zmierzają do ukształtowania takiego modelu absolwenta, który niezależnie od indywidualnych cech osobowości, predyspozycji i talentów będzie wyposażony w zespół cech uniwersalnych, warunkujących właściwe funkcjonowanie we współczesnym świecie.

          Absolwent jest:

          • dobrym obywatelem, świadomym swych praw i obowiązków , posiadającym godność, poczucie własnej wartości, szanującym prawa innych;

          • człowiekiem aktywnym , ciekawym świata i wiedzy, ma różnorodne zainteresowania, chętnie gromadzi różne wiadomości;

          • człowiekiem uczciwym, tolerancyjnym i odpowiedzialnym, odróżniającym dobro od zła, kierującym się zasadami moralnymi;

          • człowiekiem dbającym o własny rozwój duchowy, wrażliwym na piękno, szanującym dorobek ludzkości w dziedzinie kultury i sztuki;

          • człowiekiem dbającym o zdrowie i kondycję fizyczną oraz świadomym ich zależności od stanu środowiska naturalnego.

           Model absolwenta

          Absolwent jest:

           - aktywny

          - posiada zainteresowania, pasje jest twórczy wykazuje się samodzielnością

          - ciekawy świata- korzysta z różnych źródeł informacji wykorzystuje zdobytą wiedzę

          - odpowiedzialny- umie samodzielnie rozwiązywać problemy podejmuje działania i przewiduje ich konsekwencje

          - otwarty- potrafi uważnie słuchać, rozmawiać umie współpracować w grupie prezentuje swój punkt widzenia i szanuje poglądy innych

          - optymistą- pozytywnie patrzy na świat lubi siebie i innych

          - tolerancyjny- szanuje inne rasy i nacje oraz ich poglądy jest wrażliwy na potrzeby drugiego człowieka

           - świadomy swoich praw i praw innych

          - jest życzliwy, dostrzega potrzeby drugiego człowieka,

          - udziela pomocy rówieśnikom, - szanuje ludzi i respektuje ich prawa,,

          - jest odpowiedzialny,

           - potrafi rozwiązywać konflikty,

          - potrafi sobie radzić z trudnymi uczuciami (złość, gniew, strach)

          - jest asertywny,

          - potrafi komunikować się z innymi, dyskutować, bronić i uzasadniać własny punkt widzenia,

           - godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz,

          - kieruje się miłością do ojczyzny, poszanowaniem dla polskiego dziedzictwa kulturowego przy jednoczesnym otwarciu na kultury Europy i świata,

          - czuje się bezpiecznie w swoim środowisku szkolnym,

          - odróżnia dobro od zła,

          - zna swoją wartość, swoje prawa, zna i respektuje prawa innych

          - dba o higienę osobistą, estetykę ubioru, pomieszczeń,

          - może rozwijać swoje zdolności i zainteresowania, być kreatywnym

          V.     GŁÓWNE CELE WYCHOWAWCZO – PROFILAKTYCZNE:

          Podstawowym zadaniem działań profilaktycznych i wychowawczych jest bieżące rozpoznawanie potrzeb psychicznych i fizycznych uczniów. Ponadto należy wyposażyć uczniów w wachlarz wiedzy i umiejętności niezbędnych do życia we współczesnym świecie. Poza tym szkoła ma za zadanie stworzenie bezpiecznych i przyjaznych warunków do poznawania świata i norm w nim panujących. Niezwykle istotne jest także wdrażanie uczniów w świat wartości, którymi powinni się kierować w swoim życiu.

          W obrębie tych działań wyróżnia się następujące cele ogólne programu profilaktyczno-wychowawczego:

          1. Wszechstronny rozwój ucznia we wszystkich sferach jego osobowości (w wymiarze intelektualnym, psychicznym, zdrowotnym, estetycznym, moralnym, duchowym).

          2. Przygotowanie do życia i aktywnego udziału w grupie i w społeczeństwie poprzez uczenie ważnych umiejętności psychologicznych i społecznych potrzebnych w kontaktach z innymi ludźmi i radzenia sobie w sytuacjach presji otoczenia.

          3. Wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu, szacunku dla tradycji.

          4. Zapewnienie uczniom możliwości zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do ukończenia szkoły.

          5. Wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji, rozwijanie różnorodnych kompetencji (np. kreatywności, przedsiębiorczości), ciekawości poznawczej oraz motywacji do nauki.

          6. Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych i rozwijanie kompetencji w tym zakresie.

          7. Wspieranie aktywności i inicjatyw młodzieży, działalność samorządu i wolontariatu.

          8. Kształtowanie umiejętności uczestniczenia w kulturze.

          9. Kreowanie zdrowego, bezpiecznego i przyjaznego środowiska szkoły i placówki.

          10. Umożliwienie aktywnego i twórczego spędzania czasu wolnego.

          11. Zapobieganie problemom i zachowaniom problemowym dzieci i młodzieży.

          12. Przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym i przemocy w szkole.

          13. Promowanie zdrowego stylu życia. Poszerzanie wiedzy na temat uzależnień, skutków działania używek i sposobów przeciwdziałania tym niepożądanym zjawiskom.

          14. Zmniejszenie u dzieci destrukcyjnych sposobów radzenia sobie ze stresem, niepowodzeniami, brakiem akceptacji.

          15. Współdziałanie z rodzicami w zakresie profilaktyki – wczesne sygnały ostrzegawcze o pojawiających się niepokojących zjawiskach, informowanie, udzielanie pomocy.

          W Programie Profilaktyczno-Wychowawczym koncentrujemy się na:

          1.      Wdrażaniu nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego.

          2.      Wspieraniu rozwoju osobowości młodego człowieka.

          3.      Kształtowanie postaw i nawyków prozdrowotnych i proekologicznych.

          4.      Wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole jako element edukacji włączającej.

          5.      Przygotowanie do podejmowania i pełnienia ról społecznych i obywatelskich. Kształtowanie postaw patriotycznych.

          6.      Kształtowanie postaw wrażliwości, tolerancji i empatii na drugiego człowieka jako element edukacji włączającej.

          7.      Doskonalenie warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole i poza szkołą oraz w świecie wirtualnym.

          8.      Wspieranie nabywania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych.

          9.      Eliminowanie zagrożeń utraty zdrowia i szans rozwojowych przez uzależnienia.

          10.  Rozpoznawanie zagrożeń występujących w środowisku i przeciwdziałanie tym zagrożeniom.

          11.  Rozwijanie kluczowych kompetencji matematycznych, informatycznych
          i przyrodniczych.

          12.   Wdrażanie podstaw przedsiębiorczości i zawodoznawstwa, podejmowanie inicjatyw.

          13.   Programie Profilaktyczno-Wychowawczym koncentrujemy się na:

          14.  Rozbudzaniu zainteresowań i motywacji do poszukiwania wiedzy u uczniów,

          15.   Rozwijaniu kompetencji uczniów,

          16.  Wdrażaniu w świat wartości,

          17.  Przeciwdziałaniu niepowodzeniom szkolnym,

          18.  Wspomaganiu rozwoju moralnego uczniów (poszanowanie norm, wartości, autorytetów),

          19.  Systematyczne prowadzenie w środowisku szkoły edukacji prozdrowotnej, promocji zdrowia psychicznego i zdrowego stylu życia wśród uczniów,

          20.  Współdziałaniu z podmiotami wspomagającymi działania profilaktyczne szkoły (rodzice, Policja, GKRPA, GOPS, SP – ochotnicza i państwowa oraz PPP)

           

          VI . SPOSÓB ORGANIZOWANIA ZAJĘĆ PEDAGOGICZNYCH ORAZ WYCHOWAWCZO - OPIEKUŃCZYCH

          DLA UCZNIÓW KLAS I-III:

          Wymagania:

          ~          Uczeń zna swoje miejsce w klasie i w szkole.

          ~          Uczeń potrafi organizować czas wolny w sposób ciekawy i wartościowy.

          ~          Uczeń potrafi samodzielnie uczyć się.

          ~          Uczeń stara się dokonywać samooceny swoich wyników w nauce i zachowaniu.

          ~          Uczeń rozwija zdolności i zainteresowania poprzez udział w kołach zainteresowań, zajęciach dodatkowych sportowych, konkursach, spotkaniach i warsztatach.

          ~          Uczeń poznaje siebie m.in.: zainteresowania, zdolności i uzdolnienia, mocne strony, ograniczenia, wiedzę, umiejętności, postawy, wartości, stan zdrowia oraz wie, że wykorzystanie posiadanych uzdolnień i talentów będzie istotne przy wykonywaniu przyszłych zadań zawodowych.

          ~          Uczeń rozwija swoje kompetencje matematyczne, rozwija twórcze myślenie, poszerza zainteresowania matematyczne

          ~          Uczeń kształtuje swoje nawyki czytelnicze. Potrafi korzystać ze zbiorów bibliotecznych.

          ~          Uczeń wykorzystuje komputer podczas zajęć i pracy własnej.

          ~          Uczeń rozwija swoje kompetencje informatyczne oraz stosuje zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

          ~          Uczeń zna możliwości i potencjalne zagrożenia korzystania z sieci oraz możliwości zapobiegania im.

          ~          Uczeń rozwija swoje kompetencje przedsiębiorczości i podejmuje inicjatywy.

          ~          Uczeń potrafi zachować się w sytuacji trudnej.

          ~          Uczeń zna i stosuje zasady bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

          ~          Uczeń potrafi zachować się odpowiedzialnie w sytuacji zagrożenia życia lub bezpieczeństwa.

          ~          Uczeń podejmuje działania dotyczące dbałości o zdrowie własne i otoczenia, kształtuje nawyki higieniczno-zdrowotne.

          ~          Uczeń zna konsekwencje łamania przyjętych norm społecznych.

          ~          Uczeń zna i stosuje zasady tolerancji w stosunku do innych kultur.

          ~          Uczeń wie, czym jest niepełnosprawność oraz jak należy wspierać i zachowywać się napotykając na ograniczenia innych

          ~          Uczeń chętnie nawiązuje kontakty ze środowiskiem lokalnym i bierze udział w akcjach charytatywnych.

          ~          Uczeń zna historię i tradycje własnego regionu (mała ojczyzna).

          ~          Uczeń zna i szanuje tradycje oraz symbole narodowe i europejskie.

          ~          Dziecko z oddziału przedszkolnego jest wprowadzane w zasady funkcjonowania grupy rówieśniczej oraz życia społecznego szkoły.

          Oczekiwania:

          ~          Uczeń ma poczucie przynależności do grupy, klasy i szkoły.

          ~          Uczeń dąży do rozwijania zainteresowań matematycznych, informatycznych i przyrodniczych.

          ~          Uczeń reprezentuje wysoką kulturę osobistą w życiu codziennym szkoły.

          ~          Uczeń godnie reprezentuje szkołę.

          ~          Uczeń nie stosuje agresji wobec siebie i innych.

          ~          Uczeń potrafi znaleźć pomoc w sytuacjach trudnych.

          ~          Uczeń szanuje symbole narodowe i regionalne.

          ~          Uczeń dąży do rozwijania kompetencji informatycznych przestrzegając internetowego savoir-vivre'u.

          ~          Uczeń dąży do rozwijania swoich kompetencji przedsiębiorczości i inicjatywy.

          ~          Uczeń przestrzega zasad tolerancji i kulturalnego zachowania się w stosunku do rówieśników, dorosłych i osób niepełnosprawnych.

          ~          Uczeń zna świat zawodów i samodzielnie wyszukuje informacje o zawodach.

          ~          Uczeń wie, że Internet to narzędzie edukacji i komunikacji, ale także miejsce rozwoju agresji i działań antyspołecznych

           


          Lp.

          Problem

          Zadanie

          Ocena sposobu realizacji

          1.

          Wzajemne poznawanie się poprzez zabawę.

          1.Uczniowie biorą udział w zabawach integracyjnych.

          2. Uczniowie biorą udział w uroczystościach szkolnych i klasowych.

          3.Uczniowie poznają osoby wspomagające pracę szkoły.

          - Dokumentacja wychowawcy klasy.

          2.

          Przygotowanie do świadomego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

          1. Uczniowie uczą się korzystania z biblioteki miejskiej.

          2. Poznają zbiory biblioteczne.

          3. Uczniowie poznają pojęcie „lektury”.

          4. Rozwijają kompetencje czytelnicze.

          - Kontrola kart bibliotecznych.

          - Dokumentacja bibliotekarza.

          - Dokumentacja wychowawcy.

          3.

          Poznanie reguł zachowania w miejscach publicznych.

          1. Uczniowie stosują, na co dzień formy dobrego zachowania.

          2. Uczniowie biorą udział w imprezach kulturalnych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i dobrego zachowania.

          - Obserwacje i ocena zachowania uczniów przez wychowawców.

          - Dokumentacja szkolna.

          4.

          Przeciwdziałanie agresji utrudniającej życie w świecie rzeczywistym
          i wirtualnym.

          1. Uświadamianie uczniom konsekwencji bycia agresywnym.

          2. Praca nad doskonaleniem swojego charakteru i wyzbywaniu się słabości jako element edukacji włączającej.

          3. Uświadamianie uczniom, że Internet to narzędzie edukacji
          i komunikacji, ale także miejsce rozwoju agresji i działań antyspołecznych.

          - Dokumentacja lekcji wychowawczych.

          - Obserwacja uczniów.

          5.

          Uczenie zasad bezpieczeństwa w szkole
          i poza nią.

          1. Nauczyciele, wychowawcy zapoznają uczniów z regulaminami dotyczącymi bezpiecznego przebywania w klasie, sali gimnastycznej, boisku.

          2. Wychowawcy klas uczą prawidłowego przechodzenia przez jezdnię (wychowanie komunikacyjne).

          3. Nauczyciele wdrażają zasady postępowania z urządzeniami elektrycznymi oraz na wypadek pożaru.

          4. Zasady udzielania pierwszej pomocy i radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

          - Dokumentacja wychowawcy.

          - Alarmy próbne przeciwpożarowe.

           

          6.

          Wdrażanie ucznia do samodzielnej pracy.

          1. Uczniowie posiadają umiejętność przygotowywania swojego miejsca pracy.

          2. Uczniowie samodzielnie odrabiają prace domowe.

          3. Uczniowie prezentują swoje wiadomości i umiejętności.

          - Wystawy prac uczniów.

          - Obserwacja przez Wychowawców.

          7.

          Przestrzeganie założeń Konwencji Praw Dziecka.

          1. Uczniowie zostają zapoznani z ich prawami i obowiązkami wynikającymi ze statutu szkoły oraz zawartymi w Konwencji Praw Dziecka.

          2. Uczniowie poznają sposoby egzekwowania swoich praw
          i przestrzegania obowiązków.

          3. Nauczyciele uświadamiają dzieciom, do kogo mogą się zwrócić o pomoc w sytuacjach trudnych.

           

          - Obserwacje zachowania uczniów.

          - Dokumentacja wychowawcy.

          8.

          Kształtowanie postaw obywatelsko – patriotycznych.

          1. Uczniowie kultywują tradycje związane z najbliższą okolicą
          i regionem.

          2. Uczniowie biorą udział w uroczystościach szkolnych
          i państwowych

          3. Uczniowie poznają symbole narodowe i europejskie.

          4. Uczniowie poznają tradycje i obrzędy w Polsce oraz krajów Unii Europejskiej.

          - Dokumentacja szkolna.

          - Uroczyste apele szkolne z okazji
          11 Listopada, 3 Maja.

          - Konkursy.

          9.

          Kultura życia codziennego.

          Kształtowanie postaw proekologicznych.

          1. Uczniowie dbają o zasady higieny osobistej.

          2. Nauczyciele proponują właściwy tryb życia poprzez gazetki, pogadanki, filmy, spotkania przedstawicielami służby zdrowia.

          3. Spektakle profilaktyczne i apele tematyczne.

           

          - Dokumentacja szkolna.

          - Udział w programie „Szklanka Mleka”

          10.

          Ochrona przyrody
          i środowiska.

          1. Uczniowie uczestniczą w święcie sprzątania świata.

          2. Dokarmianie ptaków np. przynoszenie ziaren zbóż itp.

          - Adnotacja na stronie internetowej szkoły.

          11.

          Wycieczki krajoznawczo - turystyczne.

          1. Uczniowie poznają region poprzez udział w wycieczkach.

          - Sprawozdania.

          - Wystawki fotograficzne i kronika.

          - Informacje na stronie internetowej.

          12.

          Poznawanie zawodów.

          1. Uczniowie uczestniczą w spotkaniach ze znaną postacią.

          2. Uczniowie poznają znane osoby, ich zawody, specyfikę pracy, aspiracje.

          3. Uczniowie kształtują swoje zainteresowania i aspiracje.

          4. Uczniowie biorą udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi.

          5. Uczeń poznaje zawody.

          6. Uczniowie rozmawiają o zawodach swoich rodziców.

          - Dokumentacja wychowawcy klasy.

          - Gazetka klasowa.

          - Informacje na stronie internetowej.

           

          - Spotkania z cyklu „ Ciekawy człowiek”.

          13.

          Kształtowanie postaw tolerancji wobec innych kultur.

          1. Poznawanie kultur i tradycji innych narodów.

          2. Uczniowie uczą się tolerancji i szacunku dla innych kultur.

          - Dokumentacja szkolna.

          - Imprezy cykliczne i okolicznościowe.

          - Informacje na stronie internetowej

          14.

          Kształtowanie postaw tolerancji i kulturalnego zachowania. Edukacja włączająca.

          1. Uczniowie uczą się tolerancji i szacunku dla rówieśników, dorosłych i osób niepełnosprawnych jako element edukacji włączającej.

          2. Aktywny udział w akcjach charytatywnych uwrażliwiających na potrzeby innych.

          3. Życzliwa atmosfera w klasie i szkole-budowanie właściwych relacji rówieśniczych poprzez integracje zespołu.

          - Dokumentacja szkolna.

          - Adnotacja na stronie internetowej szkoły.

          15.

          Rozwój kompetencji przedsiębiorczości
          i podejmowania inicjatywy.

          1. Uczniowie rozwijają swoje kompetencje przedsiębiorczości.

           

          - Dokumentacja szkolna.

          - Imprezy okolicznościowe.

          - Informacje na stronie internetowej.

          - Sprawozdanie z działalności SU.

          16.

          Rozwój kompetencji matematycznych, informatycznych
          i przyrodniczych.

          1. Uczniowie rozwijają swoje kompetencje poprzez udział w kołach zainteresowań, konkursach, wycieczkach, warsztatach, itp.

          2.Wdrażanie nowej podstawy programowej nauka kodowania i programowania

          - Dokumentacja szkolna.

          - Wystawki fotograficzne i kronika.

          - Informacje na stronie internetowej.

           


          V.  SPOSÓB ORGANIZOWANIA ZAJĘĆ PEDAGOGICZNYCH
          I WYCHOWAWCZO-OPIEKUŃCZYCH DLA UCZNIÓW KLAS IV-VII:

          Wymagania:

          ~     Poznanie się, tworzenie zasad funkcjonowania w grupie.

          ~     Uczeń zna zasady bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

          ~     Uczeń potrafi samodzielnie uczyć się.

          ~     Nowi uczniowie są wprowadzani w zasady funkcjonowania grupy rówieśniczej oraz życia społecznego szkoły.

          ~     Uczeń ukierunkowuje swoje zainteresowania i uczy się racjonalnego gospodarowania czasem wolnym.

          ~     Uczeń zna i szanuje tradycje i symbole narodowe i europejskie.

          ~     Uczeń zna i stosuje zasady tolerancji w stosunku do innych.

          ~     Uczeń prezentuje swoje poglądy zgodnie z prawem i ogólnie przyjętymi normami społecznie akceptowanymi.

          ~     Uczeń zna konsekwencje łamania prawa i przyjętych norm społecznych.

          ~     Uczeń zna i stosuje zasady zdrowego stylu życia.

          ~     Uczeń przestrzega zasad tolerancji, empatii i kulturalnego zachowania się w stosunku do innych.

          ~     Uczeń rozwija swoje kompetencje matematyczne, przyrodnicze i informatyczne.

          ~     Uczeń zna i stosuje zasady bezpiecznego korzystania z Internetu.

          ~     Uczeń rozwija swoje kompetencje w dziedzinie przedsiębiorczości i zawodoznawstwa oraz podejmuje inicjatywy.

          Oczekiwania:

          ~     Uczeń rozwija umiejętność współdziałania.

          ~     Uczeń dokonuje samooceny i autoprezentacji.

          ~     Uczeń rozwija swoje zainteresowania i uzdolnienia.

          ~     Uczeń odnajduje się w nowych i trudnych dla siebie sytuacjach społecznych i życiowych.

          ~     Uczeń ma poczucie przynależności do grupy, klasy i szkoły.

          ~     Uczeń prezentuje postawę tolerancji, szacunku i akceptacji wobec siebie i innych.

          ~     Uczeń reprezentuje wysoką kulturę osobistą w życiu codziennym.

          ~     Uczeń godnie reprezentuje szkołę.

          ~     Uczeń mądrze korzysta z różnych form medialnych i potrafi korzystnie ocenić ich wartość.

          ~     Uczeń dąży do rozwijania kompetencji matematycznych, przyrodniczych i informatycznych.

          ~     Uczeń jest świadomy zalet zdrowego stylu życia, propaguje go i stosuje, na co dzień.

          ~     Uczeń zna i szanuje symbole narodowe i regionalne.

          ~     Uczeń zna i stosuje zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu

          ~     Uczeń dąży do rozwoju swoich kompetencji w dziedzinie przedsiębiorczości i zawodoznawstwa oraz podejmuje inicjatywy.

           


          ROZWÓJ OSOBISTY:

          Cel:

          Zadania:

          Sposób realizacji:

          Osoby / instytucje odpowiedzialne / realizujące:

          Wspieranie rozwoju osobowości młodego człowieka.

          Wspomaganie umiejętności samopoznania:

          - Wzbogacanie słownictwa dotyczącego samopoznania i samooceny.

          - Wykorzystywanie sytuacji szkolnych do treningu rozpoznawania własnych emocji, uczuć, predyspozycji i deficytów (słabych
          i mocnych stron).

          - Wdrażanie do autorefleksji.

          Stymulowanie rozwoju samoakceptacji i samokontroli:

          - Wdrażanie do samooceny i akceptacji własnych mocnych i słabych stron.

          - Kształtowanie umiejętności kontrolowania zachowania i panowania nad emocjami i dowolnego kreowania własnego wizerunku

          Umiejętność wykorzystania własnego potencjału:

          - Motywowanie do nauki szkolnej i rozwoju.

          - Rozbudzanie i poszerzanie zainteresowań uczniów, stwarzanie warunków do realizowania działań wynikających z zainteresowań.

          - Kształtowanie u uczniów motywacji do pogłębiania wiedzy
          i umiejętności matematycznych, informatycznych i przyrodniczych.

          - Rozbudzanie ciekawości poznawczej; rozwijanie zdolności twórczego myślenia.

          -  Podnoszenie umiejętności badawczych młodzieży fizyki, chemii, biologii, matematyki.

          - Promowanie naukowego podejścia do badań i zjawisk przyrodniczych.

          - Kreowanie warunków sprzyjających rozwojowi indywidualnych talentów i uzdolnień.

          - Wspomaganie w radzeniu sobie z własnymi niedoskonałościami.

          - Wspieranie ucznia o specyficznych potrzebach edukacyjnych
          i emocjonalnych.

          - Praca z uczniem zdolnym.

          - Badanie predyspozycji zawodowych ucznia jako wstęp do doradztwa zawodowego.

          - Zajęcia warsztatowe.

          - Zajęcia integracyjne.

          - Godziny z wychowawcą.

          - Koła zainteresowań.

          - Imprezy edukacyjne i inne.

          - Lekcje przedmiotowe.

          - Udział w konkursach, olimpiadach szkolnych
          i pozaszkolnych.

          - Współpraca z instytucjami
          i organizacjami wspierającymi rozwój i wychowanie.

          - Organizacja spotkań z cyklu „Ciekawy człowiek”.

          - „Spójrz inaczej”,

          - „Spójrz inaczej na agresję”

          - „Dobry wybór”

          - Dyrektor szkoły.

          - Wychowawcy.

           

          - Nauczyciele przedmiotów.

          Kształtowanie postaw prozdrowotnych

          Wzbogacanie wiedzy dotyczącej zdrowego i higienicznego trybu życia oraz zagrożeń dla zdrowia:

          - Propagowanie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia (higieny pracy, nauki i odpoczynku, odżywiania się).

          - Uświadamianie skutków zagrożeń cywilizacyjnych.

          - Rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej konstruktywnych metod radzenia sobie ze stresem.

          Ukształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie:

          - Uświadamianie zdrowotnych konsekwencji własnych decyzji na przykładach zachowań ryzykownych.

          Wyrobienie nawyków i umiejętności sprzyjających zachowaniu zdrowia:

          - Uświadamianie znaczenia higieny osobistej.

          - Promowanie aktywnych i atrakcyjnych form zagospodarowania czasu wolnego.

          - Propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy.

          - Zajęcia warsztatowe.

          - Godziny z wychowawcą.

          - Zajęcia pozalekcyjne umożliwiające prawidłowy rozwój psychofizyczny, ze szczególnym uwzględnieniem różnorodnych form zajęć sportowych.

          - Festyn Rodzinny.

          - Dni dla Zdrowia.

          - Udział w programie „Trzymaj Formę”,

          - Lekcje przyrody.

          - „Dobry wybór”

          - Udział w programie „Szklanka mleka”

           

          - Dyrektor szkoły.

          - Opiekun SU.

          - Nauczyciele: przyrody, techniki wychowania fizycznego.

          - Wychowawcy.

           

          - Opiekunowie organizacji i kół zainteresowań.

           

          ROZWÓJ SPOŁECZNY:

          Cel:

          Zadania:

          Sposób realizacji:

          Osoby / instytucje odpowiedzialne / realizujące:

          Wyposażenie ucznia w umiejętności niezbędne do współdziałania w zespole.

          Znajomość i przestrzeganie norm współżycia społecznego jako element edukacji włączającej:

          - Promowanie zasad bezpiecznego i kulturalnego zachowania się w relacjach społecznych w szkole oraz poza nią.

          - Kształtowanie poszanowania cudzych praw i potrzeb.

          - Wzbogacanie wiedzy dotyczącej ról społecznych (upowszechnianie działalności SU), hierarchii i powszechnie akceptowanych wartości.

          - Godziny z wychowawcą.

          - Zajęcia pozalekcyjne
          i sportowe.

          - Wycieczki, imprezy klasowe i szkolne.

          - Zawody sportowe, konkursy.

          - Wychowawcy.

          - Nauczyciele przedmiotów.

           

          - Opiekun SU.

           

          Doskonalenie kompetencji emocjonalnych i społecznych w ramach podnoszenia jakości edukacji włączającej:

          - Wdrażanie do rozpoznawania emocji i uczuć.

          - Rozwijanie wrażliwości społecznej (empatii).

          - Wdrażanie do wyrażania uczuć, komunikowania własnych potrzeb
          i wywierania wpływu na innych ludzi w sposób akceptowany społecznie.

          - Uświadomienie, że każdy uczeń to pełnoprawny członek społeczności szkolnej.

          - Indywidualna opieka nad uczniami potrzebującymi szczególnego wsparcia.

          - Wysiłki czynione przez wszystkich w celu lepszego zrozumienia się i utrzymania dobrej atmosfery w szkole.

          - Kształcenie umiejętności współpracy w zespole rówieśniczym i z dorosłymi.

          - Kształtowanie umiejętności efektywnego zachowania się w sytuacjach trudnych, ryzykownych i konfliktowych.

          Eliminowanie zachowań agresywnych:

          - Rozpoznawanie i nazywanie zachowań agresywnych.

          - Kształtowanie postaw odrzucających przemoc.

          - Kształtowanie umiejętności nieagresywnego rozwiązywania konfliktów i zachowywania się w sytuacjach problemowych – asertywnego przedstawiania własnych potrzeb i praw oraz odmawiania przy pełnym poszanowaniu praw i wyborów innych ludzi.

          - Działalność SU.

          - Warsztaty z pedagogiem.

          - Udział w akcjach charytatywnych.

          - „Miesiąc dobroci dla zwierząt”.

          - „Dobry wybór”

          - „Zgrana klasa”

           

          Przygotowanie do podejmowania
          i pełnienia ról społecznych
          i obywatelskich.

          Znajomość zasad funkcjonowania szkoły:

          - Zapoznanie uczniów i ich rodziców ze Statutem Szkoły, Szkolnym Programem Wychowawczo – Profilaktycznym.

          - Zapoznanie uczniów i ich rodziców ze zmianami w dokumentacji szkolnej, ze szczególnym uwzględnieniem „Regulaminu zachowania” i „Regulaminu korzystania z telefonów komórkowych”.

          - Uświadamianie praw i obowiązków uczniów w szkole, życiu rodzinnym i społeczeństwie (m.in. przestrzeganie obowiązku noszenia mundurka szkolnego oraz zmiennego obuwia).

          - Tworzenie zwyczajów i tradycji szkoły.

          Wytworzenie potrzeby aktywnego udziału w życiu szkoły, stymulowania postaw prospołecznych:

          - Kształtowanie poczucia przynależności do wspólnoty klasowej
          i szkolnej, pozytywnego wizerunku szkoły i akceptacji obowiązków szkolnych.

          - Tworzenie zwyczajów i tradycji klasy i szkoły.

          - Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za grupę
          i umiejętności funkcjonowania w niej z uwzględnieniem zasad tolerancji i szacunku jako element edukacji włączającej.

          - Wdrażanie do poszanowania mienia społecznego.

          - Zachęcanie do aktywnego udziału w życiu szkoły poprzez pracę
          w SU.

          Przestrzeganie właściwych postaw wobec obowiązków:

          - Zapoznanie uczniów i rodziców z prawami i obowiązkami szkolnymi i społecznymi.

          - Przestrzeganie procedur zawartych w Statucie Szkoły.

          - Stymulowanie aktywności uczniów w społeczności klasowej, szkolnej i lokalnej (np. wolontariat).

          Wprowadzanie doradztwa zawodowego.

          - Badanie predyspozycji zawodowych.

          - Pomoc w odkrywaniu własnych możliwości i predyspozycji i ich wykorzystanie.

          - Budzenie w uczniu potrzeby osiągnięć, rozwoju indywidualnego talentów i zdolności.

          - Wspomaganie w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.

          - Godziny z wychowawcą.

          - Zebrania z rodzicami.

          - Wybory samorządu klasowego i szkolnego.

          - Działalność SU.

          - Konkurs Wiedzy o Polskich Noblistach.

          - Dzień Edukacji Narodowej.

           

          - Apele tematyczne.

          - Pikniki klasowe i rodzinne.

          - Zajęcia z doradztwa zawodowego

           

          - Wychowawcy

          - Nauczyciele przedmiotów

           

          - Administrator strony WWW.

          - Opiekun SU.

           

           

          Kształtowanie postaw patriotycznych.

          Rozpowszechnienie wiedzy o historii i kulturze własnego regionu
          i kraju:

          - Wzbogacanie wiedzy o regionie i kraju.

          - Zaznajamianie z tradycjami, historią i kulturą narodową.

          Rozwój poczucia tożsamości narodowej i więzi z tradycjami narodowymi:

          - Kształtowanie przywiązania do kraju i jego kulturowego dziedzictwa.

          - Wpajanie patriotyzmu lokalnego.

          - Kształtowanie tożsamości narodowej przy jednoczesnym otwarciu na wartości kultury krajów Unii Europejskiej.

          - Wpajanie szacunku wobec symboli, tradycji i miejsc pamięci narodowej.

          Aktywizacja działań wynikających z postaw patriotycznych:

          - Kształtowanie potrzeby celebrowania świąt narodowych i lokalnych.

          - Kształtowanie nawyku właściwych postaw podczas uroczystości
          i eksponowania symboli narodowych i państwowych.

          - Organizacja szkolnych imprez okolicznościowych.

          - Uroczyste obchody świąt narodowych, ważnych wydarzeń historycznych, religijnych.

          - Konkursy, wystawy.

          - Wycieczki.

          - Lekcje historii, języka polskiego, godziny z wychowawcą, plastyki.

          - Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej.

           

          - Wychowawcy

          - Nauczyciele historii, języka polskiego, języków obcych.

          - Opiekun SU.

           

          Kształtowanie postaw
          i nawyków proekologicznych.

          Uświadomienie cywilizacyjnych zagrożeń dla człowieka
          i przyrody:

          - Propagowanie wiedzy dotyczącej środowiska przyrodniczego.

          - Tworzenie warunków do poznawania współzależności między różnymi elementami środowiska naturalnego oraz rozumienia przyczyn skutków ingerencji człowieka w świat przyrody.

          - Ukazywanie celowości przeprowadzania akcji ekologicznych.

          Wypracowanie poszanowania dla środowiska przyrodniczego:

          - Kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan przyrody; troski
          o jej przyszłość.

          - Motywowanie do uczestniczenia w ochronie środowiska naturalnego.

          Osobiste zaangażowanie w działania proekologiczne:

          - Wdrażanie do samodzielnego poszukiwania informacji o zagrożeniach środowiska w najbliższej okolicy.

          - Promowanie i kształtowanie nawyków proekologicznych.

          - Realizowanie działań korzystnych dla środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu.

          - Godziny z wychowawcą.

          - Lekcje przyrody.

          - Akcje ekologiczne, wystawy organizowane przez Koło Wolontariatu (Miesiąc Dobroci dla Zwierząt, Sprzątanie Świata, Smaki Jesieni, Dzień Ziemi).

          - Udział w konkursach tematycznych.

          - Wychowawcy.

          - Nauczyciel przyrody.

           

           

           

          PROFILAKTYKA ZAGROŻEŃ:

          Cel:

          Zadania:

          Sposób realizacji:

          Osoby / instytucje odpowiedzialne / realizujące:

          Stwarzanie coraz lepszych warunków bezpiecznego funkcjonowania ucznia w szkole
          i poza nią.

          Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w szkole:

          - Ochrona uczniów przed skutkami niepożądanych działań ludzi z zewnątrz.

          - Eliminowanie zagrożeń pożarowych.

          - Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz odpoczynku między lekcjami.

          - Ochrona mienia społecznego.

          - Przeciwdziałanie agresji w szkole.

          - Eliminowanie zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi uczniów.

          Zwiększenie poziomu bezpieczeństwa ucznia w świecie wirtualnym:

          - Zaznajamianie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu
          i urządzeń elektronicznych (telefonów komórkowych, tabletów, odtwarzaczy, itp.).

          - Zaznajamianie z zasadami netykiety.

          - Uświadamianie o odpowiedzialności karnej za cyberprzemoc,

          - Uświadomienie rodziców o niebezpieczeństwach w sieci wynikających z niekontrolowanego dostępu dziecka do Internetu.

          Kształtowanie umiejętności samodzielnego, codziennego dbania o własne bezpieczeństwo:

          - Zaznajamianie z przepisami bhp, drogami ewakuacyjnymi w szkole.

          - Zaznajamianie i systematyczne przypominanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, podróżowania, nawiązywania znajomości, wypoczynku nad wodą itp.

          Doskonalenie umiejętności rozpoznawania zagrożeń i właściwego zachowania się w sytuacjach niebezpiecznych:

          - Minimalizowanie zagrożeń związanych z drogą „do” i „ze” szkoły.

          - Kształtowanie gotowości i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.

          - Uświadamianie zagrożeń związanych z życiem towarzyskim, podróżami, aktywnością w okresach wolnych od nauki.

          - Doskonalenie umiejętności szacowania ryzyka sytuacyjnego, rozpoznawanie nietypowych sygnałów niebezpieczeństwa.

          - Uświadamiane zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu.

          -Poznawanie sposobów krytycznego korzystania z mediów i prasy.

          - Godzina z wychowawcą.

          - Spotkania w „trzy pary oczu”.

          - Lekcje przyrody.

          - Apele, spektakle.

          - Zajęcia pozalekcyjne.

          - Rozmowy z uczniami.

          - Obserwacje.

          - Zajęcia warsztatowe.

           

           

           

          Spotkania z policjantami

           

          Tydzień przedsiębiorczości.

          - Programy nauczania poszczególnych przedmiotów.

           

          - Wychowawcy.

           

          - Nauczyciele Przedmiotów

          - Specjaliści PPP

          - Współpraca z instytucjami.

           

          Nabycie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ryzykownych
          i konfliktowych.

          Wpojenie wiedzy niezbędnej dla podejmowania

          w sytuacjach trudnych trafnych decyzji:

          - Doskonalenie umiejętności rozpoznawania czynników ryzyka
          i właściwego oceniania poziomu zagrożenia.

          - Propagowanie wiedzy o społecznych mechanizmach wywierania wpływu i konstruktywnych sposobach radzenia sobie z nimi (negocjacje, mediacje, asertywna komunikacja własnych potrzeb, sztuka odmawiania, dyskusji).

          Wspieranie rozwoju autonomii i umiejętności dbania o własne dobro:

          - Kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie.

          - Stymulowanie rozwoju samoakceptacji i samokontroli.

          - Wspieranie rozwoju niezależności od opinii grupy i odporności na nieakceptowaną presję rówieśniczą.

          - Wspieranie rozwoju silnych więzi emocjonalnych z konstruktywnymi jednostkami i grupami.

          Podniesienie kompetencji wychowawczych rodziców (opiekunów):

          - Kształtowanie pożądanych postaw i zachowań rodziców wobec zagrożeń związanych z sytuacjami ryzykownymi (zażywanie substancji psychoaktywnych, dopalaczy, narkotyków, palenie papierosów).

          - Wzbogacanie wiedzy o prawidłowościach rozwoju psychofizycznego w okresie dorastania.

          - Podnoszenie umiejętności rozpoznawania sytuacji i zachowań ryzykownych.

          - Uwrażliwienie rodziców na zjawisko cyberprzemocy
            i konsekwencje w świetle prawa.

          - Zwrócenie uwagi na zjawisko uzależnień dziecka od urządzeń elektronicznych, w tym: telefon, komputer, gry elektroniczne, itp.

          - Godzina z wychowawcą.

          - Realizacja programów profilaktycznych.

          - Rozmowy z uczniami.

          - ,, Spójrz Inaczej na agresję”.

          - Warsztaty i prelekcje.

          - Wychowawcy

           

          - Nauczyciele przedmiotów

          Eliminowanie zagrożeń utraty zdrowia i szans rozwojowych przez uzależnienia.

          Propagowanie wiedzy podnoszącej efektywność działań profilaktycznych:

          - Aktywne uczestniczenie w lokalnych i krajowych akcjach edukacyjnych.

          - Współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się problematyką uzależnień.

          - Podnoszenie kompetencji rodziców (opiekunów) w zakresie mechanizmów powstawania uzależnień, metod zapobiegania, rozpoznawania objawów zażywania środków uzależniających
          i właściwych sposobów reagowania.

          Ukształtowanie pożądanych społecznie postaw wobec zagrożeń cywilizacyjnych:

          - Promowanie aktywnych i atrakcyjnych form zagospodarowania czasu wolnego.

          - Propagowanie wiedzy dotyczącej zdrowego odżywiania.

          - Rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej metod radzenia sobie ze stresem.

          - Propagowanie wiadomości dotyczących zagrożeń cywilizacyjnych,
          w tym związanych z korzystaniem z Internetu, nawiązywania znajomości przez Internet, ujawniania swoich danych bądź danych innych osób, przestrzegania praw autorskich publikacji.

          - Kreowanie modelu absolwenta.

          - Promowanie zdrowego stylu życia.

          - Obserwacje.

          - Godziny z wychowawcą.

          - Lekcje przyrody.

          - Realizacja programów
          i projektów profilaktycznych, np. „Trzymaj Formę”, „Żyj smacznie i zdrowo”, „Szkoła Promująca Zdrowie”, „Tydzień Zdrowia”, „Cyberprzemoc”.

          - Szkolne, rejonowe konkursy profilaktyczne.

          - Zajęcia pozalekcyjne.

           

           

           

          - Wychowawcy.

           

          - Nauczyciel przyrody i biologii

           

           

           

           

           

           

          DIAGNOZA I TERAPIA PRZYCZYN TRUDNOŚCI I NIEPOWODZEŃ SZKOLNYCH:

          Cel:

          Zadania:

          Sposób realizacji:

          Osoby / instytucje odpowiedzialne / realizujące:

          Rozwiązywanie
          i przeciwdziałanie problemom edukacyjnym, emocjonalnym uczniów.

          Diagnozowanie trudności w uczeniu się:

          - Rozpoznanie zakresu i skali zjawiska.

          - Przeprowadzenie wstępnej diagnozy lub skierowanie na badania do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.

          - Przeprowadzenie wywiadu z rodzicem lub opiekunem.

          - Analiza wytworów prac ucznia.

          Udzielenie pomocy psychologiczno-pedagogicznej:

          - Wyznaczenie postępowania wspomagającego rozwój dziecka
          i oddziaływania korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych lub socjoterapeutycznych i innych o charakterze terapeutycznym

          - Objęcie ucznia pomocą psychologiczno- pedagogiczną.

          - Ustalenie zasad współpracy specjalista – rodzic – uczeń.

          Eliminowanie niepowodzeń szkolnych:

          - Korekcja i kompensacja zaburzonych funkcji.

          - Monitorowanie postępów ucznia.

          - Zajęcia prowadzone przez specjalistów.

          - Zajęcia warsztatowe.

          - Dostrzeganie i wspieranie mocnych stron ucznia.

          - Współpraca z PPP.

          - Zajęcia terapii pedagogicznej.

          - Zajęcia logopedyczne w PPP

          - Zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze.

           

          - Logopeda.

           

          - Wychowawcy.

          - Nauczyciele.


          UCZESTNICY PROGRAMU WYCHOWAWCZO-PROFILAKTYCZNEGO ZKOŁY.

          Współodpowiedzialni za wszechstronny rozwój osobowości ucznia są wszyscy uczestnicy  programu:

          VI. ZADANIA WYCHOWAWCY KLASY

          Opracowanie planu wychowawczego klasy.

          Prowadzenie dokumentacji szkolnej i klasowej.

          ~     Praca z zespołem klasowym w oparciu o plan wychowawczy.

          ~     Organizacja i integracja zespołu klasowego.

          ~     Rozwiązywanie problemów wychowawczych.

          ~     Współpraca z innymi nauczycielami.

          ~     Zapoznanie uczniów i rodziców dokumentacją szkolną, ze szczególnym uwzględnieniem Statutu Szkoły i WZO.

          ~     Rozwijanie postaw twórczych uczniów.

          ~     Zachęcanie do udziału w różnego typu konkursach i zawodach.

          ~     Wspieranie dążeń do samodoskonalenia się.

          ~     Organizowanie uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej.

          ~     Motywowanie do pokonywania trudności.

          ~     Nagradzanie osiągnięć.

          Wychowawcy klas:

          ~     dbają o poczucie bezpieczeństwa i akceptacji ucznia w klasie;

          ~      wspierają rozwój uczniów i usamodzielnianie się;

          ~      prowadzą dokumentację nauczania;

          ~      opracowują i realizują Program Wychowawczo-Profilaktyczny;

          ~      koordynują pracę wychowawczo - profilaktyczną w zespole klasowym;

          ~     dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i osobistej ucznia;

          ~      podejmują działania w przypadkach przemocy wobec niego, zaniedbań opiekuńczych, ujawnionych nałogów;

          ~      wnioskują o objęcie pomocą psychologiczno - pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych;

          ~      informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

          ~      integrują i kierują zespołem klasowym;

          ~      wykorzystują potencjał grupy do wspierania jej członków, oceniają zachowania

          uczniów;

          ~      wdrażają do samooceny postępów w zachowaniu, nadzorują realizację obowiązku szkolnego;

          ~      promują osiągnięcia klasy i pojedynczych uczniów;

          ~      inspirują pracę zespołową w klasie, przydzielają zespołom zadania na rzecz

          ~     klasy, szkoły i środowiska oraz wspólnie oceniają stopień ich realizacji;

          ~     współdziałają z nauczycielami uczącymi w klasie;

          ~      współpracują z rodzicami; włączają rodziców w sprawy programowe i organizacyjne klasy;

          ~      współpracują z dyrekcją szkoły;

          ~      współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka, policją, poradnią

          psychologiczno – pedagogiczną;

          Współpraca z rodzicami i opiekunami prawnymi: zebrania z rodzicami, rozmowy indywidualne, spotkania w „trzy pary oczu”, doraźne omawianie tematów wychowawczych z potrzeby chwili, informowanie o postępach i trudnościach edukacyjnych, powiadamianie o zasadach oceniania, pozyskiwanie rodziców do prac na rzecz szkoły.

          ~     Współpraca z Radą Rodziców.

          DOKUMENTACJA WYCHOWAWCY:

          Plan wychowawczy klasy.

          Dokumentacja wychowawcy -dziennik.

          Dokumentacja spotkań z rodzicami.

          Służbowe notatki ze spotkań z rodzicami i uczniami.

          Opinia o osiągnięciach ucznia.

          Dokumentacja pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniów.

          Karty pracy zespołu nauczycieli uczących w jednym oddziale.

          VII. WSPÓŁPRACA WYCHOWAWCZA Z RODZICAM

          Rodzice informowani są na bieżąco, poprzez spotkania indywidualne i zebrania o postępach edukacyjnych oraz zachowaniu ucznia. Rodzice podpisują uzyskaną informację.

          Rodzicom znane są kryteria oceniania (WZO). Kryteria obejmują materiał przewidziany programem nauczania na czas roku szkolnego. Kryteria podaje rodzicom nauczyciel przedmiotu.

          Wychowawca powiadamia rodziców o zasadach oceniania zachowania.

          Szkoła organizuje: zebrania informacyjne, konsultacje, wywiadówki, spotkania „w trzy pary oczu”, posiedzenia Rady Rodziców.

          Obecność rodziców na spotkaniach potwierdzona zostaje własnoręcznym podpisem na liście obecności.

          Rodzice mogą uzyskać informacje o dziecku także podczas spotkań indywidualnych. Rozmowy indywidualne odbywają się w przypadku osobistego kontaktu rodzica oraz w wyniku pisemnej prośby o przybycie rodzica lub rodzica z dzieckiem do szkoły (wezwania odnotowywane są w dzienniku).

          Utrzymana jest stała współpraca z Radą Rodziców.

          Wychowawca inicjuje kontakty z rodzicami, uświadamia rodzicom konieczność włączania się do procesu edukacyjnego, rozbudza ich zainteresowanie postępami edukacyjnymi oraz zachowaniem dziecka poprzez organizację zajęć otwartych, spotkań okolicznościowych, zajęć sportowo-rekreacyjnych.

          Wychowawca angażuje rodziców do opieki nad dziećmi podczas wycieczek, do prac na rzecz szkoły

          Wychowawca włącza rodziców w przygotowanie imprez klasowych, szkolnych.

          Rodzice:

          • mają prawo do wychowania zgodnie z własnymi przekonaniami religijnymi i moralnymi, jeśli nie są one w sprzeczności z prawami dziecka;

          • znają i akceptują program wychowawczy proponowany przez szkołę;

          • wspierają dziecko we wszystkich jego poczynaniach i zapewniają mu poczucie

          bezpieczeństwa;

          • wspierają wychowawców i nauczycieli w podejmowanych przez nich działaniach, służą wiedzą, doświadczeniem i pomocą;

          • aktywnie uczestniczą w życiu szkoły;

          • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci;

          Nauczyciele:

          • oddziałują wychowawczo na uczniów niezależnie od przypisanych im funkcji dydaktycznych;

          • odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole, podczas wyjść i wyjazdów szkolnych;

          • udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów, informują o potrzebach związanych z problemami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach;

          • wspierają swoją postawą i działaniami pedagogicznymi rozwój psychofizyczny

          uczniów, ich zdolności i zainteresowania;

          • inspirują uczniów do twórczych poszukiwań, aktywności i samodzielności;

          • kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu;

          • reagują na przejawy nietolerancji, dyskryminacji i innych negatywnych zachowań;

          • dążą w swojej pracy do integracji zespołu klasowego, angażując w życie klasy

          wszystkich uczniów;

          • zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów, dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia;

          • współtworzą atmosferę życzliwości i zrozumienia, budzą szacunek swoją wiedzą,

          kompetencją i postawą;

          • proponują uczniom pozytywne formy wypoczynku dostępne w szkole i poza nią;

          • realizują w toku pracy wychowawczej treści i cele programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły;

          Uczniowie, Samorząd Uczniowski:

          • przestrzegają Szkolnego Kodeksu Postępowania Ucznia;

          • współorganizują imprezy i akcje szkolne;

          • znają i przestrzegają norm zachowania obowiązujących członków społeczności szkolnej;

          • akceptują innych uczniów i szanują ich prawa, wydają opinie w przypadku przyznawanych kar zgodnie ze Statutem Szkoły;

          • współtworzą społeczność szkolną i wykorzystują swe prawo do samorządności;

          • kierują swym rozwojem i stają się coraz bardziej samodzielni;

          • prowadzą zdrowy tryb życia i dbają o swoje środowisko;

          • mają szacunek do kultury, języka i tradycji narodowej;

          • uczestniczą w opiniowaniu dokumentów szkolnych (Statut Szkoły, Szkolny Program Wychowawczo-Profilaktyczny);

          VIII. EWALUACJA

          W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego  ewaluacja. Należy, więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki. Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu, (jeżeli wystąpi taka potrzeba).

          Program został przyjęty Uchwałą Rady Rodziców nr 1/2017/2018 z dn. 02.10.2017r.

          Program wychowawczo – profilaktyczny został zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną na zebraniu  Rady w dn. 03.10.2017r.