• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 WRZEŚNIA 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turzynie obchodziliśmy OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA.

            Mottem dnia w naszej szkole było hasło: „Czytają dzieci, czytają dorośli, czytajmy sobie nawzajem”.

            Inicjatywa tego święta powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku. Jego patronką została Janina Porazińska, wybitna pisarka, która wiele swoich książek napisała z myślą o dzieciach.

            Celem tego święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych.

            Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci! Do tego czytanie na głos rozwija wyobraźnię i pamięć, uczy myślenia, rozbudza ciekawość świata, poszerza słownictwo, zwalcza nieśmiałość, a przede wszystkim pozwala przeżywać wspaniałe emocje oraz pomaga zrozumieć siebie i innych.

            Głośne czytanie jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu dziecka z rodzicami, dziadkami, rodzeństwem czy kolegami. Takie święto warto obchodzić każdego dnia, a jeśli każdy w Was poświęci na nie choćby 20 minut, będzie to duży sukces. Szczególnie w dzisiejszych czasach trzeba podkreślić znaczenie wspólnej lektury, gdy telewizja i Internet pochłaniają coraz więcej czasu dzieciom, a praca i dodatkowe obowiązki rodzicom.

            Z okazji święta każdy nauczyciel postarał się poświęcić na głośne czytanie początek swojej lekcji. Klasa III i IV czytała tego dnia fragmenty książki "Opowieści z Narni. Lew, Czarownica i stara szafa", zaś klasa I wiersze Jana Brzechwy. Oto kilka zdjęć z Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania przesłanych przez nauczycieli.

          • Akcja charytatywna "Kup Pan Szczotkę"

          • Uczniowie wzięli udział w akcji charytatywnej ,,Kup Pan Szczotkę”, której celem było rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych, uczenie życzliwości oraz empatii. W ramach akcji zbierali dla afrykańskich dzieci szczoteczki do zębów, pasty oraz mydełka. Zebrane dary zostały wysłane do Fundacji Redemptoris Missio, a następnie zostaną zawiezione przez misjonarzy do Afryki.

                                                                                                                                              P. Bralewska

          • WARSZTATY KURPIOWSKIE

          • 10 października 2023r. gościliśmy w naszej szkole artystów z Fundacji „Akomodacja”. Prowadzili oni warsztaty o tematyce związanej z naszym regionem – Kurpiami. Były zajęcia dotyczące bibułkarstwa, wycinanek kurpiowskich oraz wykonania świeczek woskowych. Dowiedzieliśmy się również wielu ciekawych informacji nt. strojów kurpiowskich, haftów, dawnych zajęć mieszkańców Puszczy Białej i Zielonej.

          • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Dnia 27.09.2023 r. przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego w naszej szkole. Poprzedzone były kampanią wyborczą , w trakcie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły. Głosujący wybierali swoich przedstawicieli spośród 3 kandydatów. Komisja skrutacyjna w składzie: p. Katarzyna Krucińska i p. Agata Płomińska dokonała obliczeń głosów. Decyzją wyborców w tym roku szkolnym stanowisko przewodniczącego objął Kacper Zając z kl. VI , jego zastępcą została Łucja Zając z kl. IV , a skarbnikiem uczennica kl. V- Ola Dąbrowska. Po kampanii, za zgodą opiekuna Samorządu Uczniowskiego, do jego grona dołączyła również Nikola Bryczyńska z klasy IV. Dziękuję uczniom za przygotowanie plakatów i prezentacji słownych. Mam nadzieję, że mimo nielicznego grona nasza współpraca będzie owocna i uda nam się podjąć wiele
            ciekawych inicjatyw.

            Opiekun SU Katarzyna Krucińska

          • Wycieczka do lasu

          • 20.09 uczniowie klas 0-IV wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do lasu. Jej celem było poznanie ekosystemu leśnego jesienią. Na początku zostały przypomniane zasady przebywania w lesie i zagrożenia jakie mogą się wiązać z leśną wycieczką, następnie uczniowie wymieniali zwierzęta, które można spotkać w polskich lasach, mierzyli szerokość różnych drzew, rozpoznawali i nazywali drzewa i krzewy, zbierali skarby w postaci liści, grzybów, szyszek, kory, mchu, aby po powrocie do szkoły urządzić kąciki przyrodnicze w klasach. Dzieci dowiedziały się, że las jest wspaniałym, otwartym dla wszystkich miejscem odpoczynku. Można tu uprawiać sport, zbierać jagody i grzyby lub po prostu chłonąć ciszę, spokój i rozkoszować się leśnym powietrzem.

             

            K. Krucińska

          • Rozśpiewana szkoła

          • 3 października b.r. z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, który obchodzony jest 1 października, opiekun SU Katarzyna Krucińska zorganizowała karaoke dla osób lubiących muzyczne popisy. W czasie przerw chętne osoby śpiewały znane i lubiane przeboje z repertuaru muzyki rozrywkowej. Za odwagę i charyzmę otrzymały nagrody niespodzianki. Dzień Muzyki miał na celu zintegrowanie uczniów w czasie przerw, dostarczenie im rozrywki i radości oraz możliwości zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych.


            K.Krucińska

          • Przyrodnicy na tropie...

          • W piękne październikowe przedpołudnie grupa czwartoklasistów obserwowała z bliska przyrodę. W tym celu zabrali ze sobą wyposażenie ze szkoły w postaci lornetek i lup. Uczyli się jak z nich korzystać i jakie dają możliwości obserwacji tego co nas otacza. Sprawdzali wiek drzew.  Do szkoły wzięli również wodę z pobliskiego strumienia, by obserwować mikroskopijnej wilekości  organizmy w niej żyjące. Przyroda jest piękna i z bliska i z daleka, a każdy przyrodnik docenia jej walory.

          • Wycieczka do Lelui

          • 28.09.2023 klasy „0” -IV wybrały się na jesienną wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego Siedlisko „Leluja” we Wielgolasie k. Obrytego. Na miejscu przywitała nas właścicielka siedliska- Pani Monika, która opowiedziała nam krótką historię powstania tego miejsca i budynków, m.in. Stodoły w której znajduje się sala nazwana „Maryjkowem” (nazwa pochodzi od wypełniającej ją starych obrazów z Matką Bożą i Jezusem). Następnie odbyły się warsztaty pszczelarskie przeprowadzone przez Pana Adama, leśnika i pszczelarza z zamiłowania. W ciekawy sposób przedstawił on rolę pszczół i tradycje bartnictwa na terenie Puszczy Białej. Zaprezentował także ul oraz pszczoły i ich wytwory. Dzieci miały okazję wykonać świeczki z wosku pszczelego oraz zrobić węzę pszczelą na kratce do ula. Po dużej dawce wiedzy jaką otrzymaliśmy od sympatyka tych pożytecznych owadów jakimi są pszczoły, dzieci bawiły się świetnie na naturalnym placu zabaw, obcując jednocześnie ze zwierzętami z gospodarstwa- kurami, kozami i owcami. Dzieci chętnie korzystały z dobrodziejstw jakie siedlisko oferuje- pływanie łódką po „Lelujowym morzu” , zbieranie jajek z kurnika, głaskanie zwierząt, przejażdżka na baranie, zjazd tyrolką, przechodzenie po linach nad bagienkiem, zabawa w zasieku wypełnionym sianem.

            Udaliśmy się także na krótki spacer w stronę lasu, w którym znajduje się ogromny namiot tipi i obozowisko „dzikich dzieci”, czyli uczestników kolonii i zielonych szkół przyjeżdzających do siedliska na survivalowe obozy.

            Po powrocie zjedliśmy pyszny , domowy obiad, chwilkę odpoczęliśmy  i zmęczeni ale szczęśliwi wróciliśmy do Turzyna. Dzieciom bardzo podobała się ta wycieczka😊Chodzą słuchy, że jeszcze kiedyś tam wrócimy😊

            K.Krucińska