• Dni wolne od zajęć lekcyjnych 21.12.2020r. - 17.01.2021r.

          • Przypominam, że dniami wolnymi od zajęć lekcyjnych są:

            21.12. - 22.12.2020r. Dni wolne od zajęć ustalone na początku

            roku szkolego 2020/2021 (Dni dyrektorskie).

            23.12.2020r. - 03.01.2021r. Przerwa świąteczno-noworoczna.

            04.01.2021r. - 17.01.2021r. Ferie zimowe.

             

            Powrót do zajęć lekcyjnych nastąpi 18.01.2021r. (poniedziałek).

            Zakończenie semestru I nastąpi 31.01.2021r.

            Marcin Kowalski

            p.o. dyrektor SP w Turzynie

          • Nowe laptopy dla Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turzynie z grantu dla Gminy Brańszczyk

          • Dzięki środkom otrzymanym w ramach programu dobrosąsiedzkiego „WzMOCnij swoje otoczenie”, prowadzonego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zakupiono siedem laptopów. Sprzęt został udostępniony uczniom oraz nauczycielom Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turzynie na czas nauczania zdalnego. Po ustaniu pandemii COVID-19 komputery będą używane podczas zajęć w szkolnej pracowni komputerowej.

             „WzMOCnij swoje otoczenie” to inicjatywa Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. - krajowego operatora systemu przesyłowego. Celem programu jest m.in. wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem lokalnej infrastruktury i zwiększeniem bezpieczeństwa mieszkańców w warunkach pandemii koronawirusa, w tym pomoc w dostosowaniu sposobu działania i narzędzi pracy oraz edukacji do obowiązujących obostrzeń sanitarnych. Program skierowany jest do gmin, na terenie których zlokalizowana lub budowana jest infrastruktura przesyłowa.

            Na terenie gminy Brańszczyk PSE realizują projekt inwestycyjny budowy linii 400 kV Ostrołęka - Stanisławów. Dzięki tej inwestycji możliwa będzie poprawa pewności zasilania województwa mazowieckiego i północno-wschodniej Polski.

            Szczegółowe informacje o programie „WzMOCnij swoje otoczenie” można znaleźć na stronie internetowej programu, pod adresem: www.wzmocnijotoczenie.pl.

          • Gmina Brańszczyk pozyskała kolejne dofinansowanie w programie „WzMOCnij Swoje Otoczenie”

          • Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że Gmina Brańszczyk otrzyma kolejny grant w wysokości 20 000 zł w programie „Wzmocnij Swoje Otoczenie". Naszym Partnerem w realizacji zadania są Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. – organizator Programu.

            Dzięki wsparciu PSE zrealizujemy projekt „Nowoczesna multimedialna Szkoła Podstawowa w Turzynie", w ramach którego do szkoły trafi 7 laptopów na potrzeby uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Turzynie. Urządzenia te posłużą przede wszystkim do prowadzenia zajęć w formie zdalnej. Po ustaniu pandemii, uczniowie będą mogli korzystać z zakupionego sprzętu w sali informatycznej w ramach zajęć lekcyjnych.

            Dziękujemy naszemu Partnerowi za zaufanie i możliwość realizacji zadania!

            Celem projektu „Wzmocnij Swoje Otoczenie" jest wyłonienie najlepszych projektów związanych z rozwojem wspólnej przestrzeni publicznej poprzez zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców w warunkach pandemii COVID-19 czy rozwój infrastruktury społecznej.

            Więcej informacji o działalności organizatora programu dostępnych jest na stronie https://raport.pse.pl/ i www.wzmocnijotoczenie.pl

          • Techniki nauki – nowy cykl edukacyjny TVP VOD

          •  

            Jak uczyć się w efektywny sposób, szybciej czytać i więcej zapamiętywać? Jak organizować czas i osiągać planowane cele? Jak szybko i łatwo uczyć się języków obcych? Odpowiedzi na te pytania uczniowie znajdą w nowym cyklu edukacyjnym TVP VOD „Techniki nauki”. Programy prowadzą eksperci, trenerzy i wykładowcy, którzy w przystępny sposób podpowiadają, jak rozwijać i doskonalić jedną z najważniejszych kompetencji XXI wieku – umiejętność uczenia się. Projekt to efekt współpracy koncepcyjnej MEN i TVP. Wszystkie odcinki można bezpłatnie obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.

             

            Jak uczyć się w efektywny sposób – eksperci podpowiadają 

            „Techniki nauki” to nowy cykl edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Telewizji Polskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ważnym tematem programów jest planowanie oraz dobra organizacja czasu. Nie zabrakło także zagadnień związanych z nauką języków obcych.

             

            „Techniki nauki” – tematy odcinków

            Cykl edukacyjny „Techniki nauki” to w sumie 33 odcinki. W pierwszym etapie zaprezentowanych zostało 15 z nich, do końca listopada wyemitowanych będzie kolejnych 18 programów.

             

            W odcinku „Nowoczesne techniki nauki” widzowie poznają narzędzia, które ułatwiają szybszą i efektywniejsza naukę, takie jak: trening mózgu czy techniki pamięciowe. Z kolei w programie „Szybsze czytanie – szybsza nauka” prowadząca podpowiada, że do nauki szybkiego czytania warto używać wskaźnika, obejmować większą partię tekstu jednym spojrzeniem i nie czytać w pozycji leżącej.

             

            Z odcinka poświęconego nauce języków obcych widzowie dowiedzą się m.in., że najważniejsze jest skoncentrowanie się na komunikacji i opanowanie słów z kilku obszarów, takich jak: jedzenie, towarzystwo, transport, części ciała, miejsce zamieszkania, zawód, rodzina, uczucia, cyfry, przymiotniki.

             

            To tylko wybrane tematy poruszane w cyklu „Techniki nauki”. Pełna lista zagadnień odpowiada tytułom poszczególnych odcinków:

            • „Nowoczesne techniki nauki”
            • „Motywacja do nauki”
            • „Jak osiągać cele?”
            • „Organizacja siebie w czasie”
            • „Trening mózgu”
            • „Mnemotechniki – techniki pamięciowe”
            • „Organizacja pracy”
            • „Narzędzia do realizacji zadań”
            • „Notowanie. Mapy myśli”
            • „Sketchnoting”
            • „Planowanie – najlepsza metoda realizacji celów”
            • „Techniki planowania”
            • „Szybkie czytanie – szybsza nauka”
            • „Proste sposoby na szybkie czytanie”
            • „Nauka języków – jak mówić od początku”

            Każdy z odcinków trwa ok. 10 minut i kończy się podsumowaniem, w którym widzowie znajdą zestawienie najważniejszych zagadnień poruszanych w programie.

             

            Wszystkie odcinki można obejrzeć bezpłatnie na stronie

             https://vod.tvp.pl/website/techniki-nauki,50468816/video.

             

            Oferta edukacyjna TVP  

            „Techniki nauki” to najnowsza propozycja edukacyjna TVP VOD. Uczniowie i nauczyciele mogą cały czas korzystać z materiałów dostępnych w serwisie  „Szkoła z TVP” https://www.tvp.pl/47304588/szkolaztvp. Znajdą tam zarchiwizowane lekcje, które były emitowane przez TVP wiosną tego roku, a także m.in. quizy sprawdzające wiedzę dla uczniów klas IV-VIII.

             

            W serwisie dostępne są także wyeksponowane w blokach tematycznych treści z portalu TVP VOD, w tym ekranizacje lektur szkolnych, filmy dokumentalne oraz programy edukacyjne, a wśród nich nowości takie jak „E-szkoła nauka” – program edukacyjny Radosława Brzózki.

             

            Zapraszamy do oglądania nowej serii „Techniki nauki”!

             

            Ministerstwo Edukacji Narodowej

            Departament Informacji i Promocji

          • Zmiana organizacji pracy szkoły

          • Do 29 listopada br. przedłużono zawieszenie zajęć

            stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na

            naukę zdalną od 9 listopada br..

            Zajęcia będą odbywały się na platformie Microsoft Teams.

            Uczniowie oddziału przedszkolnego przychodzą do szkoły jak

            dotychczas.

            Lekcje będą odbywały się zgodnie z planem obowiązującym

            od 1 września 2020r.

            Czas lekcji przed ekranem zostaje skrócony do 30 min.

            Marcin Kowalski

            p.o. dyrektor SP w Turzynie

          • Szkolne zmagania z ortografią

          • W dniach. 20.10.2020r. – 21.10.2020r. odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Składał się z dwóch części. W I części uczestniczyli uczniowie klas V- VIII. Zadaniem uczniów było wykonanie testu ortograficznego przygotowanego przez nauczycieli języka polskiego. II część zmagań ortograficznych odbyła się  w formie zabawy ortograficznej. Każdy uczeń klas 0 - VIII losował rebus, krzyżówkę bądź zagadki ortograficzne, dostosowane do wiadomości i umiejętności ortograficznych.

            W zmaganiach ortograficznych wzięło udział 30 uczniów.

            Podsumowanie I części:

            I miejsce w kategorii klas V – VI zajęła Krzepicka Nikola – 85 pkt. (na 123 pkt.)

            I miejsce w klasie VII zajął Zając Mateusz – 96 pkt. (na 123 pkt.)

            I miejsce w klasie VIII zajęła Puławska Milena – 164pkt. ( na 192 pkt.)

            Wyniki II części - następujący uczniowie bezbłędnie wykonali zadania:

            Klasa II – A. Kuczyńska i N. Maciejczuk

            Klasa III – K. Zając i L. Miłkowska

            Klasa VI – J. Zyśk

            Klasa VII – M. Zając

            Klasa VIII – M. Puławska i K. Zyśk

            Laureaci poszczególnych klas otrzymali dyplomy, a nagrody rzeczowe wszyscy uczestnicy konkursu.

          • "SZKOŁA PAMIĘTA"

          • Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań. Jak co roku nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne wydarzenia historii lokalnej. W związku z tym, uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Marzeny Zając odwiedzili cmentarz parafialny - porządkując groby, zapalając znicze. Natomiast, 16 września została zorganizowana wycieczka patriotyczna przypominająca o wydarzeniach roku 1920. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii.
            #SzkołaPamięta

          • Nauczanie zdalne dla uczniów klas V-VIII

          • Od 26.10.2020r. uczniowie klas V-VIII przejdą na nauczanie zdalne na platformie Microsoft Teams.

            Lekcje będą odbywały się zgodnie z planem obowiązującym od 1 września 2020r.

            Marcin Kowalski

            p.o. dyrektor SP w Turzynie

          • Na dwa tygodnie zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej

          • Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od poniedziałku, 26 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.

            Najważniejsze aktualne informacje, w tym najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki. Zachęcamy do skorzystania z informacji dostępnych pod adresem: https://www.gov.pl/web/edukacja/qa-powrot-uczniow-do-szkol-i-placowek-1-wrzesnia-2020-r.

             

            Szkoły i placówki, w których nie będą zawieszone zajęcia stacjonarne

            Nauka dla dzieci w przedszkolach i uczniów klas I-III szkół podstawowych pozostaje bez zmian. 

            Stacjonarnie pracują również szkoły w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych i młodzieżowych ośrodkach socjoterapii.

            Dyrektorzy szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych będą mogli sami w tym okresie decydować o trybie nauczania w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

             

            Wsparcie dla uczniów, w tym z niepełnosprawnością

            Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub np. warunki domowe nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, dyrektor będzie zobowiązany zorganizować nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

          • Narodowe Czytanie 2020 w Szkole Podstawowej w Turzynie

          • Dnia 4 września 2020r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie zainaugurowanej w 2012r. przez Prezydenta RP. Dziewiąta edycja tego wydarzenia poświęcona była lekturze dramatu Juliusza Słowackiego pt.: ,,Balladyna”. Ponieważ tegoroczną akcję realizowano w wyjątkowych okolicznościach,  by zachować wszelkie środki ostrożności, uczniowie klas: V, VI, VII i VIII, pod opieką nauczycieli, czytali fragmenty utworu w swoich pracowniach. Tekst dramatu z podziałem na role sprawił, że chłopcy i dziewczęta bardzo łatwo i chętnie wcielali się w postaci bohaterów literackich. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – wywarła duże wrażenie na młodych czytelnikach. Dynamiczna akcja utworu, tragiczne, a zarazem zaskakujące wydarzenia, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci. Z pewnością wiele osób sięgnie po tę książkę, by zaspokoić swą ciekawość i poznać dalsze losy bohaterów. Lektura w małych grupach pozwoliła wielu uczniom na wzięcie aktywnego udziału w akcji, która rozwija  zainteresowania i  rozbudza pasje czytelnicze.

          • Dni wolne od zajęć w szkole

          • Miesiąc Termin  Nazwa

            Listopad 02.11.2020 Zaduszki

            Listopad 11.11.2020 Narodowe Święto Niepodległości

            Grudzień 21.12.2020 - 22.12.2020 Przerwa przedświąteczna

            Grudzień 23.12.2020 - 31.12.2020 Zimowa przerwa świąteczna

            Styczeń 01.01.2021 Nowy Rok

            Styczeń 06.01.2021 Trzech Króli

            Styczeń 18.01.2021 - 31.01.2021 Ferie zimowe

            Kwiecień 01.04.2021 - 06.04.2021 Wiosenna przerwa świąteczna

            Kwiecień 30.04.2021 Majówka

            Maj 01.05.2021 Międzynarodowe Święto Pracy

            Maj 03.05.2021 Święto Konstytucji 3 Maja

            Maj 25.05.2021 - 27.05.2021 Egzamin ósmoklasisty

            Czerwiec 03.06.2021 Boże Ciało

            Czerwiec 04.06.2021 Dzień Wolności i Praw Obywatelskich

            Czerwiec 26.06.2021 - 31.08.2021 Ferie letnie

             

          • ZEBRANIE Z RODZICAMI

          • Zebranie z rodzicami uczniów odbędzie się 14.09.2020r.

            (poniedziałek) o godz. 17.00.

            Zebranie odbędzie się w klasach z wychowawcami.

            Przypominam o konieczności zasłaniania ust i nosa na terenie

            szkoły.

            Z poważaniem,

            Marcin Kowalski

            p.o. dyrektor SP w Turzynie

             

          • W zakładce Covid-19 znajduje się Regulamin Pracy Szkoły obowiązujący od 01.09.2020r.

          • Wszystkich rodziców, uczniów oraz nauczycieli prosze o

            zapoznaie się z obowiązującym regualminem pracy szkoły od

            01.09..2020r. do odwołania, w związku z panującą sytuacją

            epidemiologiczną w kraju.

            Wszyscy rodzice, uczniowie oraz nauczyciele mają obowiązek

            stosować się do zasad umieszczonych w regulaminie.

            Z poważaniem,

            Marcin Kowalski

            p.o. dyrektor SP w Turzynie

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

          • Szanowni Rodzice!

            Drodzy uczniowie!

            Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 odbędzie się 1 września 2020r. (wtorek) na placu szkolnym w dwóch turach:

            I. 9.00 Oddział przedszkolny, klasy I-III.

            II. 10.00 Uczniowie klas V-VIII.

            Bardzo nam brakowało bezpośredniego kontaktu z naszymi wychowankami oraz Państwem!

            Sytuacja epidemiczna w kraju, sprawia, że wszyscy jesteśmy zobowiązani przestrzegać zasad higieny i procedur ograniczających ryzyko zarażenia się koronawirusem.

            W trosce o bezpieczeństwo uczniów i pracowników, na podstawie wytycznych MEN, GIS i MZ jako Dyrektor szkoły opracowałem i wdrożyłem wiele procedur postępowania i zachowania w sytuacjach szkolnych. Wszystkie one zostaną niebawem umieszczone na witrynie internetowej szkoły. Bardzo proszę o zapoznanie się z nimi i ścisłe ich przestrzeganie. Przypominam, że nadal obwiązują procedury przekazane państwu w maju.

            Rok szkolny 2020/2021 rozpoczynamy w formie stacjonarnej, co oznacza, że zajęcia dydaktyczno-wychowawcze i opiekuńcze w chwili obecnej będą prowadzone w budynku szkolnym i na obiektach należących do placówki tj. placu zabaw i boisku sportowym.

            Zwracam się do Państwa z serdeczną prośbą, aby stosować się do poniższych zasad:

            1. Podanie wychowawcy możliwie najszybszej formy kontaktu z rodzicem.
            2. Do szkoły może uczęszczać tylko uczeń zdrowy.
            3. Przy wejściu do budynku dziecko dezynfekuje dłonie i mierzona jest mu temperatura ciała.
            4. Dzieci chore, zakatarzone lub z temperaturą nie będą przyjmowane.
            5. Do placówki nie będzie przyjęte dziecko, którego domownik odbywa kwarantannę. Rodzic/prawny opiekun dziecka, ma obowiązek niezwłocznie zgłosić dyrektorowi szkoły fakt odbywania przez domownika kwarantanny, jeżeli taka sytuacja zaistnieje, pod rygorem odpowiedzialności za zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia i życia osób trzecich.
            6. Do odwołania wprowadza się zakaz przebywania na terenie szkoły rodziców i osób trzecich, poza przedsionekiem wejściowym, w wyznaczonej strefie, stanowiącym przestrzeń wspólną. Wyjątek stanowi indywidualny kontakt rodzica z nauczycielem lub dyrektorem (tylko podczas pełnionych przez niech dyżurów w wyznaczonym terminie). .
            7. Opiekunowie odprowadzający dzieci mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej szkoły, zachowując zasady:

            a) 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,

            b) dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5m,

            c) dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,

            d) opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa oraz dezynfekcja rąk).

            1. W uzasadnionym podejrzeniu, że dziecko jest chore (np. temperatura wysoka tj. 38   C i powyżej) i może zarażać inne dzieci, nie będzie ono przyjęte, a rodzice zostaną poproszeni o niezwłoczny kontakt z lekarzem. Rodzic jest zobowiązany poinformować dyrektora lub nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. W sytuacji, gdy zachorowanie ma miejsce w czasie pobytu dziecka w szkole, zostanie ono umieszczone w izolatorium do czasu odbioru go przez rodzica.
            2. Rodzic odprowadzający dziecko zobowiązany jest przy wejściu do placówki dezynfekować ręce poprzez skorzystanie z płynu dezynfekcyjnego znajdującego się w dozowniku automatycznym, bądź manualnym.
            3. Uczeń nie przynosi do szkoły żadnych zabawek i innych przedmiotów wykonanych z materiałów pluszowych lub tkanin.
            4. Uczeń do szkoły może przynieść przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mają znajdować się na ławce szkolnej ucznia. Uczeń nie może wymieniać się pomocami dydaktycznymi i przyborami z innymi kolegami oraz nie może ich pożyczać.
            5. Rodzice nie przebywają na terenie placówki dłużej niż istnieje potrzeba.
            6. Uczniowie samodzielnie rozbierają się w szatni. W zaistniałych potrzebach pomocy udzieli pracownik szkoły zaopatrzony w środki ochronne ust i nosa.
            7. Rodzic/prawny opiekun przebywający w sytuacji wyjątkowej na terenie szkoły, ma obowiązek założyć maseczkę na usta i nos oraz zdezynfekować ręce przed wejściem.

            Odbieranie dziecka ze szkoły. Powrót ucznia do domu ze szkoły.

            1. Rodzic odbierający dziecko ze szkoły powinien być wyposażony w maseczkę zasłaniającą nos i usta oraz zdezynfekować ręce.
            2. Rodzic zgłasza odbiór dziecka i oczekuje na przyprowadzenie go przez pracownika placówki na zewnątrz szkoły, lub do wyznaczonego miejsca, zachowując dystans społeczny i ograniczając do minimum kontakty z innymi rodzicami oczekującymi na odbiór dziecka.
            3. Nauczyciel klas I – III lub upoważniony pracownik szkoły przygotowuje dziecko do wyjścia i odprowadza je do rodzica/prawnego opiekuna. Dziecko bezpośrednio po opuszczeniem sali dezyfekuje dłonie.
            4. Dzieci przebywające na placu zabaw lub na boisku szkolnym, przyprowadza do oczekujących rodziców nauczyciel lub upoważniony pracownik szkoły.
            5. Wszelkie informacje na temat dziecka rodzic może uzyskać bezpośrednio od nauczyciela,  przez kontakt mailowy lub telefoniczny z nauczycielem.

            Podstawowym warunkiem skuteczności ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej. Konieczne jest również bieżące śledzenie komunikatów GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacji przesyłanych przez dyrektora szkoły lub wychowawców. Wszelkie informacje o zagrożeniu koronawirusem oraz o sposobach zapobiegania można znaleźć na stronie https://gis.gov.pl/Aktualnosci.

            Z poważaniem,

            Marcin Kowalski

            p.o. dyrektor SP w Turzynie