• Wycieczka szkolna

          • 22 września uczniowie klas 0-3 i 4-5 wybrali się na wycieczkę do Parku rozrywki Powrót do Edenu w Tumanku. Był to czas wspaniałej zabawy i wspólnej integracji.

          • Wybory do Samorządu Szkolnego

          • Nowa galeria Wybory do Samorządu Szkolnego została dodana do albumu fotograficznego

            Dnia 14.09.2022 roku przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Szkolnego. Poprzedzone one były kampanią wyborczą, w czasie której kandydaci prezentowali swoje programy. Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie i nauczyciele. Głosujący wybrali swoich przedstawicieli spośród 6 kandydatów. Komisja skrutacyjna dokonała obliczeń głosów. Decyzją wyborców w tym roku szkolnym stanowiska kierownicze przypadły uczniom kl. VIII, V i IV. Przewodniczącą SU została Nikola Kraszewska z kl. VIII A, zastępcą - Kacper Zając z kl.V, a skarbnikiem - Karina Zająć z kl.IVA. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

          • Narodowe czytanie

          • Nowa galeria Narodowe czytanie została dodana do albumu fotograficznego

            W naszej szkole po raz kolejny odbyło się Narodowe Czytanie 2022. Lekturą tegorocznej edycji były „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, tj. zbiór 14 utworów wydanych w Wilnie. Czerpiąc z ludowej wyobraźni i legend, w „Balladach i romansach” Mickiewicz połączył świat realny z nadprzyrodzonym, magicznym. Zawierające w sobie elementy grozy i humoru utwory niosą też przesłanie moralne. Apelują do wrażliwości odbiorców oraz do ich wyobraźni. Tomik ten podkreślał rolę uczuć i intuicji jako najlepszych narzędzi poznania świata. Przesłanie utworów jest ponadczasowe. Lektura , jak co roku wybrana została nieprzypadkowo. ,,Ballady i romanse” wydane zostały dokładnie 200 lat temu, a rok 1822 uznaje się za symboliczny początek epoki romantyzmu w Polsce. Uczniowie klasy VII i VIII wraz z nauczycielami czytali wybrane utwory, niektóre z podziałem na role, a następnie wykonali plakat. Spotkanie przebiegło w miłej i serdecznej atmosferze. Narodowe Czytanie to piękna idea, piękna akcja. (…) To jedno z wielu wydarzeń, które ma na celu propagowanie czytelnictwa.

          • Bezpieczne wakacje-spotkanie z policją

          • Dnia 20 czerwca 2022 roku naszą szkołę odwiedziła Policja z Wydziału Ruchu Drogowego z Wyszkowa. Panie Policjantki przeprowadziły pogadankę na temat bezpieczeństwa w czasie wakacji. Pogadanka dotyczyła głównie zasad bezpiecznego zachowania się w czasie wypoczynku nad wodą oraz w innych miejscach, jak bezpiecznie korzystać z kąpielisk. Uczniowie dowiedzieli się także,jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem, oraz jakie zagrożenia mogą ich spotkać podczas spędzania wakacji w miejscu zamieszkania. Największą jednak atrakcją był samochód policyjny , który zaparkował na terenie naszej szkoły. Dzieci miały okazję obejrzeć radiowóz oraz wyposażenie policji. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie.

            Nauczyciele oraz Dzieci składają serdeczne podziękowania Paniom Policjantkom z Wydziału Ruchu Drogowego za poświęcony czas i ciekawy wykład.
            DZIĘKUJEMY!

          • Rok 2022 z naszą patronką Marią Konopnicką – nauczycielką wartości

          •          W bieżącym roku szkolnym mieliśmy okazję obchodzić 180 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej patronki naszej szkoły. By upamiętnić jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, jej literacki dorobek oraz wkład w działalność patriotyczną  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Marii Konopnickiej. Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w ogólnopolskie obchody, podejmując wiele działań, które pozwoliły młodszym uczniom poznać postać pisarki, a starszym przypomnieć twórczość i znaczenie jej działalności dla polskiego społeczeństwa. W tym celu  uczniowie wszystkich klas wraz z wychowawcami przygotowali gazetki okolicznościowe, kąciki patrona, a na godzinach wychowawczych i lekcjach języka polskiego czytali wybrane utwory autorki.  Ochotnicy wzięli udział w wielu szkolnych konkursach, takich jak : Konkurs Ortograficzny, Konkurs Recytatorski, Konkurs Plastyczny ,,Obrazy słowem malowane” oraz ,,Konkurs na najpiękniej przepisany fragment utworu Marii Konopnickiej”. Jednym z głównych celów konkursów była aktywizacja jak największej grupy dzieci i młodzieży do podejmowania nowych wyzwań, rozwijania własnych zainteresowań, kreatywności, dlatego też poziom wymagań konkursowych umożliwiał wzięcie udział każdemu chętnemu uczniowi.

            Wyniki naszych szkolnych zmagań zostały ogłoszone 15 czerwca 2022 r. na uroczystym apelu,  laureaci i uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

                   Nagrodzeni uczniowie w Szkolnym Konkursie Ortograficznym :

               W kategorii klas młodszych 0-III :

            I miejsce zajęła:

            II miejsce zajęła:

            III miejsce zajęła:

               W kategorii klas starszych IV-VIII:

            I miejsce zajęła: Dąbrowska Maria kl. VIII

            II miejsce zajął : Rosiński Szymon kl. VIII

            III miejsce zajęła: Dominiak Nikola, kl. VIII

            Wyróżnienie otrzymał: Zając Mateusz kl. VIII

            I miejsce zajął: Zyśk Jakub kl. VII

            I miejsce zajęła: Krzepicka Nikola kl. VI

                   Zwycięzcy w Konkursie Plastycznym:

                W kategorii klas młodszych 0-III :

            I miejsce zajęła:  Surowcow Julia kl.III

            II miejsce zajęli:  Kalisz Kacper,  Pędzich Filip

            III miejsce zajęli:  Dąbrowska Aleksandra, Dominiak Marcel, Maciejczuk Filip,

                W kategorii klas starszych IV-VIII:

            I miejsce zajął: Zyśk Jakub kl. VII

            II miejsce zajął: Baranowski Szymon KL.IV

                  Uczniowie, którzy najpiękniej przepisali fragment utworu Marii Konopnickiej:

            I miejsce zajęła: Maria Dąbrowska kl. VIII

            II miejsce zajął: Dominiak Nikola kl. VIII

            III miejsce zajęły: Borkowska Julia kl. VIII, Kraszewska Nikola kl. VII.

                                                                                       Wszystkim uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy.

          • Piknik rodzinny

          • 29 maja 2022r. w Turzynie odbył się piknik rodzinny.

            Przybyli na nią zaproszeni goście: Wójt Gminy Brańszczyk p. Wiesław Przybylski, Przewodnicząca Rady Gminy p. Ewa Wielgolaska, Skarbnik Gminy  Katarzyna Kempisty  , rodzice oraz mieszkańcy wsi.

            Na początku uczniowie klas 0 – IV SP w Turzynie w wierszach i piosenkach wyrazili wdzięczność i miłość swoim rodzicom. Złożyli życzenia i wręczyli samodzielnie zrobione upominki. Następnie Koło Gospodyń Wiejskich „Turzyniacy” zaprezentowało pieśni i piosenki mówiące o rodzinie, ojczyźnie.

            Po części oficjalnej wszyscy udali się na łąkę obok remizy strażackiej, gdzie przygotowane były miejsca do biesiadowania, do zabaw i konkurencji sportowych. Konkursy sportowe przygotował i przeprowadził wraz z nauczycielami dyrektor SP w Turzynie p. Marcin Kowalski. Odbyło się wiele konkurencji w różnych kategoriach, m.in. przeciąganie liny, biegi przełajowe, biegi z jajkiem, rodzinne wyścigi w workach, pokonywanie toru przeszkód na czas, obieranie jabłek. Na zwycięzców i uczestników zmagań sportowych czekało wiele ciekawych i atrakcyjnych nagród ufundowanych przez GKRPA w Brańszczyku, sołtysa wsi oraz samorząd gminny. W trakcie rozgrywania zawodów sportowych można było skosztować smakołyków z grilla, przygotowanych przez rodziców, bigosu, którego sponsorem była restauracja „Kamiza”. Dla łasuchów przygotowano przepyszne ciasta, napoje, watę cukrową i lody. Bardzo ciekawym punktem niedzielnego popołudnia była prezentacja wozów strażackich OSP z Turzyna i Nowych Bud. Strażacy opowiadali o swojej pracy, demonstrowali użycie węży do gaszenia ognia.

            Piknik rodzinny minął w miłej, rodzinnej, sportowej atmosferze. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

                                                                                           Organizatorzy:

            Szkoła Podstawowa w Turzynie,

            Koło Gospodyń Wiejskich „Turzyniacy”,

            OSP w Turzynie

          • Pasowanie na czytelnika

          • Dnia 09.06. 2022r. w naszej szkole odbyło się uroczyste Pasowanie na Czytelnika Biblioteki szkolnej uczniów klasy I. Dla uczniów nadszedł kolejny ważny dzień, wszyscy stali się prawdziwymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Podczas uroczystości uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość bohaterów baśni i bajek. Był Czerwony Kapturek, Śpiąca Królewna, Jaś i Małgosia, Kopciuszek oraz Królowa Śniegu. Po takim wprowadzeniu przyszli czytelnicy w obecności Pana Dyrektora, wychowawczyni, nauczycieli i kolegów złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.

            My uczniowie pierwszej klasy,

            Uroczyście przyrzekamy,

            Że będziemy książki kochać,

            Krzywdy zrobić im nie damy I

            wskazówek i rad książek Będziemy słuchać z uwagą,

            Obowiązki czytelnika Traktować z wielką powagą! PRZYRZEKAM

            Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika. Nasi nowi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i książki, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Potem wszyscy zostali zaproszeni do częstego odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zbiorów. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym czytelnikom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani. Warto wiedzieć, że do szkolnej biblioteki należy każdy uczeń naszej szkoły i nie trzeba się specjalnie zapisywać, czytelnikiem jest się od pierwszej do ósmej klasy.

            Zapraszamy wszystkie dzieci!!!

          • Wycieczka do Warszawy klas I-III

          •  

            20 maja 2022 roku uczniowie klas 1-3 wraz z opiekunkami  udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 16 osób. Wcześnie rano zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w  podróż autokarową do naszej stolicy.

            Pierwszą atrakcję stanowiła Manufaktura Cukierków. Jest to miejsce na mapie Warszawy, którego nie można ominąć. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak tworzy się małe słodkie arcydzieła, począwszy od wylania gorącego karmelu na granitowy blat, po zabarwienie go i nadanie mu smaku i kształtu.  Wszystkie słodycze zostały wykonane ręcznie bez użycia maszyn. Każde dziecko otrzymało słodkie upominki w postaci cukierków i kolorowych lizaków. Kolejnym etapem wycieczki było Muzeum Wojska Polskiego. Korzystając ze wspaniałej pogody dzieciaki chętnie oglądały wystawę plenerową znajdującą się w parku przed gmachem muzeum. Atrakcją były ogromne armaty, które można było obejrzeć z bardzo bliska, a nawet dotknąć. Interesujące były też samoloty, śmigłowce i broń rakietowa. Chętnie obejrzeliśmy również ekspozycję stałą ukazują historię wojskowości polskiej od powstania państwa w X wieku do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Uczestnicy zajęć, oglądając różne hełmy, kaski i czapki, jakich używali na przestrzeni wieków wojownicy i żołnierze, poznali poprzez zabawę, ich nazwy, zalety i wady.  Na zajęciach odkrywały co znajdowało się w plecakach żołnierzy idących na front w czasie I i II wojny światowej. W formie zabawy miały okazję skompletować rzeczy, które powinny się znaleźć w ich plecaku lub chlebaku, gdy wyruszają z domu na wyprawę.  To były wspaniałe lekcje historii połączone ze świetną zabawą. Kolejnym punktem zwiedzania były Łazienki Królewske. Pogoda dopisała, więc uczniowie z zainteresowaniem wędrowali po alejkach pięknego, o tej  porze roku, parku. Zobaczyli wszystkie najważniejsze obiekty i dowiedzieli się jakie zwierzęta zamieszkują to wyjątkowe miejsce.  Następnie udaliśmy się  do Starej Oranżerii.  Pani edukatorka w atrakcyjny sposób przekazała dzieciom najważniejsze informacje związane z architekturą i przyrodą.  Ostatnią atrakcją był  Mc Donald o którego dzieci dopytywały już od samego początku wycieczki.  Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc z których mamy dużo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni, a piękna słoneczna pogoda dopisywała nam do samego końca.

             

          • Podsumowanie działań w ramach projektu edukacyjnego „Czytam z klasą. Lekturki spod chmurki” – Poznajemy zawody

          • Uczniowie klasy II i III zrealizowali zadania w ramach projektu w trzech modułach. Pierwszy moduł to „Podróże małe i duże”, drugi - „Naukowy zawrót głowy”, a trzeci – „Na ratunek”.

            Inspiracją do podjętych działań były lektury: Afryka Kazika, Dzieci z Bullerbyn, Jak Wojtek został strażakiem.

            W każdym module uzupełniali lekturnik, poznawali zawody. Interesującą aktywnością okazało się poruszanie się po mieście zawodów. W ramach zadań uczniowie wykonali lektury w pudełku, makiety, lektury na wieszaku, zakładki do książek. Ciekawym doświadczeniem było wykonanie z pudełek miejscowości Bullerbyn. Odbyło się spotkanie ze strażakami z PSP z Wyszkowa. Fajną lekcją okazały się zajęcia pod chmurką, gdzie czytaliśmy swoje ulubione książki. Uczniowie wykonali wiele ilustracji, komiksy na podstawie przeczytanych lektur. To była wspaniała przygoda z książką!

          • Wycieczka klas starszych do Warszawy

          • Dnia 18 maja 2022 roku wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Warszawy. W wycieczce brały udział klasy IV- VIII. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 7.50 przed szkołą. Wyjazd odbył się zgodnie z planem około godz. 8.00. Kierownikiem wycieczki była pani Karolina Szymborska, której towarzyszyła pani Viktoriia Kyryliuk oraz pani Marzena Zając.Celem podróży było zwiedzenie Łazienek Królewskich oraz Muzeum Żydów Polskich ,,Polin”.Gdy dotarliśmy do stolicy zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od zwiedzania Łazienek Królewskich. Zwiedzanie z panią przewodnik zaczęliśmy od Pałacu Na Wyspie. Opowiadała nam bardzo ciekawie historię Pałacu,oprowadziła nas po wszystkich salach, opowiedziała o dziełach sztuki jakie zostały zgromadzone przez władcę. Dowiedzieliśmy się wiele ciekawych szczegółów z życia ostatniego króla. Następnie spacerowaliśmy po Parku, gdyż ma wiele pięknych budowli i pomników m.in. zobaczyliśmy Amfiteatr oraz pomnik Fryderyka Chopina. Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Żydów Polskich „Polin”, które dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce. W muzeum zwiedzaliśmy wystawę stałą z przewodnikiem oraz odkryliśmy historię polskich Żydów od czasów przybycia na ziemie polskie pierwszych żydowskich kupców i początków żydowskiego osadnictwa na obszarze dawnej I Rzeczypospolitej aż po historię najnowszą społeczności żydowskiej w III RP. Pełni wrażeń opuściliśmy muzeum i na zakończenie wycieczki wybraliśmy się do Multikina na film pt. „ Za duży na bajki ”.Po seansie filmowym udaliśmy się do Mc.Donalda na posiłek. Wszyscy wróciliśmy pełni wrażeń, zadowoleni,choć zmęczeni. Wycieczka była bardzo udana. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji dotyczących historii Warszawy, zobaczyliśmy najpiękniejsze i najważniejsze miejsca, a słoneczna pogoda była wspaniałym dodatkiem do naszej wycieczki.


             

          • Apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uroczyście obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja. Okolicznościowy apel, upamiętniający 231 rocznicę ogłoszenia Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791r., odbył się 4 maja 2022 roku w SP w Turzynie. Uczniowie klas starszych VII-VIII przypomnieli młodszym kolegom trudną sytuację polityczną Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Przenieśli całą widownię w przeszłość, przybliżając fakty z historii Polski i jednocześnie ukazując ogromne znaczenie słów, takich jak ojczyzna, wolność, naród. W swoim przedstawieniu podkreślili wagę konstytucji jako najważniejszego aktu prawnego regulującego zasady funkcjonowania oraz organizacji państwa.

            Dzięki takim uroczystościom uczniowie kształtują swoją postawę patriotyczną oraz poznają historię ojczyzny. To wspaniała okazja do wspólnego świętowania jednego z najważniejszych dla Polaków wydarzeń w dziejach naszego narodu.

          • Witamy wiosnę z Naszą Patronką

          • W poniedziałek 21 marca, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. Dzień rozpoczęliśmy kreatywnie i na wesoło. Pierwszym punktem programu było przygotowanie w klasie II - III wiosennych kanapek, były kolorowe i smakowały wyśmienicie. Był to również  wyjątkowy dzień dla uczniów klas IV- VIII , gdyż był to ,,dzień bez teczki”. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły bez plecaków.Pomysłowość i kreatywność naszych uczniów była zaskakująca. W ramach obchodów Pierwszego Dnia Wiosny odbył się pokaz mody na najbardziej modną wiosnę z recyklingu pod kierunkiem p. Małgorzaty Maciejewskiej. Każda klasa miała za zadanie wykonanie Pani Wiosny. Reprezentanci poszczególnych klas w takt muzyki prezentowali się w swoich kolorowych strojach. W szkole zrobiło się wesoło i kolorowo. Następnym punktem programu było topienie Marzanny. Dzieci wyruszyły nad rzekę, by pożegnać zimę i powitać wiosnę. W tym dniu młodsi jak i starsi uczniowie pod kierunkiem p. Marzeny Zając i p. Edyty Różańskiej razem z uczniami przygotowali wspólnie głośne czytanie utworów Marii Konopnickiej . Nie zabrakło również zabaw ruchowych na świeżym powietrzu.
            21 marca był dla uczniów nie tylko dniem powtarzanej co roku tradycji przywitania wiosny, ale również okazją do integracji szkolnej społeczności poprzez wspólne wykonywanie zaplanowanych zadań oraz spędzenie czasu w radosnej atmosferze.